Egyszerűsítenék az örökbefogadást

Egyszerűsítené az örökbefogadás szabályait az MSZP. Az érintettek egyetértenek ezzel, emellett felvetik: jobb lenne, ha a nem kívánt gyerekről mindenki azonnal lemondana, mert a csecsemőknek könnyebb új családot találni.

Egyszerűsítené az örökbefogadás szabályait és gyorsítaná az eljárást az MSZP. Török Zsolt szocialista képviselő a napokban bejelentette: azt szeretnék elérni, hogy az örökbefogadásra váró 2400 gyermek és a reménybeli örökbefogadók minél gyorsabban egymásra találhassanak. Ma az okozza ugyanis a legnagyobb gondot, hogy a magukra maradt gyerekek gyakran túl hosszú időt töltenek gyermekvédelmi intézetekben vagy nevelőszülőknél. A tapasztalatok azt mutatják, hogy közülük sokan az iskoláskort is elérik, mire az örökbeadhatóságról döntés születik. Akkor pedig könnyen előfordulhat, hogy - a több évig tartó sorban állás ellenére - nem kellenek már senkinek.

A politikus elmondta: az MSZP januárban kezdeményezi a polgári törvénykönyv, illetve a gyámhatóságokról és a gyermekvédelemről szóló kormányrendeletek módosítását. Hangsúlyozta, hogy elsőként az örökbefogadáshoz szükséges engedélyek kiadását szeretnék fölgyorsítani, mert több mint egy évig tart, mire a bíróságok kimondják a szülők felügyeleti jogának megszüntetését. Az MSZP szerint itt szorosabb határidőket kellene szabni.

A képviselő szorgalmazza azt is, hogy gyorsabban adják ki az örökbefogadáshoz szükséges hatósági bizonyítványt. Az viszont a jelenlegi rendszerhez képest szigorítást jelentene, hogy a felkészítő tanfolyam idejét 21-ről 35-40 órára emelnék föl. Ezt az örökbe fogadó szülők maguk kérték - mondta a politikus. Török közölte azt is, hogy minderről az érintett civil szervezetekkel, a szociális minisztérium képviselőivel és örökbe fogadó szülőkkel már folytattak kerekasztal-beszélgetést, és decemberben még több hasonló találkozót szerveznek, s azok alapján kezdeményezik a jogszabály-módosításokat.

Alapvetően nem az eljárással vannak gondok, hanem egyszerűen kevés az örökbe adható gyerek - vélik az érintett társadalmi szervezetek képviselői. Több mint két évet várt az alkalomra Vass Zoltán is, aki azóta az örökbefogadással kapcsolatos tapasztalatok cseréje érdekében internetes portált működtet. Szerinte a hatósági procedúra nem a hosszú idő, inkább a bürokratikus ügyintézés miatt volt kellemetlen. Vassék azt sem értik, hogy miért nem jár hároméves életkor után is méltányossági alapon a gyes mindazoknak, akik két-hároméves gyereket fogadnak örökbe. Velük sokkal többet kell törődni, és egy intézetből jött gyermeket jó ideig óvodába sem lehet járatni - magyarázta -, hiszen még az új családját is szoknia kell.

A nyílt örökbefogadás rendszere - vagyis amikor a vér szerinti anya egy általa ismert örökbefogadó javára mond le a gyermekről - jól működik - hangsúlyozta kérdésünkre Mórucz Lajosné, a Gólyahír Egyesület elnöke. Tavaly több mint hatvan gyermeket sikerült elhelyezni, és még az is előfordult, hogy az "igazi" és az "új" anyuka közösen szült. Igaz, hogy ilyen módon viszonylag kevesen jutnak gyermekhez, mert az idén csak 32 örökbefogadásnál működtek közre, a várakozók száma pedig kétszázról négyszázra emelkedett. A fokozott érdeklődés oka, hogy a legtöbben csecsemőt szeretnének, és az sem hátrány, ha a vér szerinti szülőkről megtudhatnak valamit.

Nehezebb dió a titkos örökbefogadás, mert sokszor évek telnek el, mire a szülői felügyelet megvonásáról döntés születik - erősítette meg Móruczné. Ezen a területen szerinte is változásra lenne szükség, mert elég, ha a vér szerinti szülők néha telefonon érdeklődnek a nevelőotthonban elhelyezett gyermekről, és ilyenkor a bíróság óvakodik meghozni a visszavonhatatlan döntést. Ez az elnök szerint nem a gyermekvédelmi, hanem inkább valamiféle szülővédelmi törvénybe illő szabályozás, mert épp a legkiszolgáltatottabbak érdekeiről feledkezik meg.

Fontos lenne a szemléletváltozás is - emelte ki Mórucz Lajosné. Ma a társadalom kiveti azokat, akik lemondanak a gyermekükről, pedig aki nem tudja vállalni a gyermeknevelést, jobban teszi, ha lemond a csecsemőről. Így ugyanis a gyermek nem nevelőotthonba, hanem családi környezetbe kerülhet.

A bürokratikus akadályok miatt nem találnak családi otthonra
A bürokratikus akadályok miatt nem találnak családi otthonra
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.