Tóth Károly vizitdíjat eltörlő javaslatát nem támogatta az eü-bizottság
Leszavazta a vizitdíj és a kórházi napidíj 2008-tól történő eltörlésére irányuló szocialista módosító javaslatot az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága szerdai ülésén; a Fidesz és a KDNP képviselői a díjak eltörlése mellett voksoltak.
A Klubrádió információi szerint megszavazta a vizitdíj eltörléséről szóló javaslatot Pénzügyi és költségvetési bizottság, így az mégis a parlament elé kerül. A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére irányuló szocialista módosító javaslatot Tóth Károly képviselő önállóan nyújtotta be, a kormány képviselője nem támogatta.
A Fidesz és a KDNP képviselői, az idén bevezetett díjak eltörlése mellett voksoltak. Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslathoz benyújtott több mint 230 módosító indítvány megtárgyalásakor a többi témában nem szavaztak a fideszes és kereszténydemokrata képviselők.
A Fidesz és a KDNP képviselői, az idén bevezetett díjak eltörlése mellett voksoltak. Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslathoz benyújtott több mint 230 módosító indítvány megtárgyalásakor a többi témában nem szavaztak a fideszes és kereszténydemokrata képviselők.
A mintegy négyórás bizottsági ülésen a kormánypárti többség támogatta azt a szocialista módosító indítványt, amely szerint a pénztárak tagszervezése során egészségügyi szolgáltató nem vehet részt, azonban nem minősül tagtoborzásnak, ha az intézmény közzéteszi, mely pénztárral áll szerződésben. A kormány nem, a bizottság azonban igennel szavazott arra a szocialista indítványra, mely szerint a magyar államot illető osztalékrészt az egészségügy fejlesztésére kell fordítani. Egyhangú támogatást kapott az SZDSZ javaslata, amely szerint a pénztártagi átlépés költségei a beteget nem terhelhetik.
A bizottság szintén a kormány ellenében voksolt igennel arra a szocialista módosító indítványra, hogy az egészségbiztosítási pénztárak legalább 100 millió jegyzett tőkével, kizárólag pénzbeli hozzájárulással legyenek alapíthatók, szemben a javaslatban szereplő 20 millió forinttal. A bizottság megszavazta a törvényjavaslat címének megváltoztatására irányuló, Kökény Mihály szocialista képviselő által jegyzett módosítót - a kormány azonban nem támogatta az indítványt.
Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke az ülés közben tartott rövid sajtótájékoztatóján azt mondta, a jogbiztonságot súlyosan sérti, ami a bizottsági ülésen történt, hiszen a törvénytervezethez benyújtott módosítók közül "jóval több mint száz esetben" a koalíció szembement saját kormányával. A képviselő szerint ez koherencia-zavart okozhat.
A helyzet abban nem változott, hogy a kormány értékváltásra készül, ezzel a törvényjavaslattal felbontja az egységes társadalombiztosítást - közölte Mikola István. Szerinte "egy szerencsétlen történésnek" vagyunk tanúi és csak abban lehet bízni, hogy "az óriási társadalmi nyomás, ami kitapintható", megállítja a folyamatot, még a törvény december 17-i zárószavazásáig. Mint elhangzott, a Fidesz bízik a civil mozgalmakban, a szakszervezetekben, a parlamenten kívüli erőkben, a szakmai szervezetekben, hogy képesek lesznek segíteni ennek a "szörnyűségnek" a megállításában.
Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke a grémium ülése után reagálásában az MTI-nek elmondta: az ellenzék célja, hogy megossza a kormánypárti képviselőket és ellentétet szítson a kormány és a kormánypártok között. "Ez nem fog sikerülni" - tette hozzá.
A bizottság elnöke elismerte, hogy az MSZP-nek vannak "igényei" a javaslattal kapcsolatban, ugyanakkor az indítványok jelentős részét a kormány képviselője támogatta. Megjegyezte: vannak olyan módosítók, amelyekről még tárgyalni fognak, és az sem kizárt, hogy érkeznek még módosító indítványok a törvényjavaslathoz. Szó nincs arról, hogy a törvénytervezetet újraírnánk. A sok módosító inkább azt a felelős gondolkodást tükrözi a szocialista képviselők részéről, hogy egy jó törvény szülessen - fogalmazott Kökény Mihály.
(MTI)