Amerikai nyomás vagy békevágy?

- Annapolis akkor nevezhető eredményesnek, ha sikerül megegyezni a végleges státusz kidolgozására vonatkozó időrendben, és ha Izrael komoly engedményeket tesz az úgynevezett másodlagos kérdésekben, azaz megkönnyíti a palesztinok mozgását, úttorlaszokat számol fel, és palesztin foglyokat enged ki - mondta lapunknak Wadi Abu Nasszer, haifai arab politikai elemző, aki szerint minderre van esély, hiszen hatalmas az amerikai nyomás.

Abu Nasszer úgy véli, csak egy ilyen tartalmú egyezség esetében érte meg az út Ehud Olmert izraeli kormányfőnek és Mahmud Abbasz palesztin elnöknek, és így tudják "igazolni" választóik előtt jelenlétüket a konferencián.

A Gázai övezetben tegnap százezer palesztin vonult fel a Hamasz és az Iszlám Dzsihád radikális szervezetek zászlói alatt, árulónak kiáltva ki Abbaszt. Az izraeli lakosság 69 százaléka támogatja a konferencia gondolatát, de 71 százalékuk tiltakozik a kulcskérdések megvitatása ellen. Ilyen a legtöbb zsidó telep felszámolása, melyet izraeliek 63 százaléka ellenez, és 66 százalékuk nem ért egyet Jeruzsálem felosztásával. Az amerikai út és a nemzetközi elismerés ugyanakkor mindkét vezetőnek jó pontot jelent. Abu Nasszer szerint az Annapolisban jelen lévő arab országok is ezeket a jó pontokat keresik.

- Nem az Irántól, hanem az Egyesült Államoktól való félelem eredményezte a most tapasztalható arab egységet! - mondja az elemző. - Mindenki jó kapcsolatot akar Washingtonnal, azért jelentek meg olyan nagy számban arab vezetők a találkozón. Szíria sem a Golán-fennsík miatt képviselteti magát, hanem mert fel akarja venni a kapcsolatot az USA-val. Az iráni fenyegetettséget Izrael és az Egyesült Államok felnagyítja, hogy az arabokat a maguk oldalán tartsák, s az arab országok annapolisi részvétele inkább Washingtonnak fontos - mondta Abu Nasszer.

A Jerusalem Post szerint Moszkva már bejelentkezett a folytatás, az Annapolis II. tanácskozás megszervezésére. Ahhoz viszont Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek most kell megtalálnia a legkisebb közös nevezőt, amellyel a palesztinok élete érezhetően jobbra fordul, megerősödik az Abbasz-féle ciszjordániai kormány, és visszafojtható a radikalizálódás.

Irán 2000 km-re is elér

Irán új ballisztikus rakéta gyártását jelentette be tegnap. Mosztafa Mohammad Nadzsar iráni védelmi miniszter az MTI szerint annyit közölt, hogy az új, Asura nevet viselő rakéta 2000 kilométer hatótávolságú. Eddig az iszlám köztársaság egy hasonló hatótávolságú rakétával rendelkezett, a Sahab-3-mal, amelylyel elérheti Izraelt, valamint a közel-keleti térségben lévő amerikai katonai bázisokat. Egyelőre nem tudni, az Asura mennyiben különbözik a Sahab-3-tól. Nadzsar bejelentésekor hozzátette: "Az Iszlám Köztársaság soha nem akart megtámadni egyetlen országot sem, és a jövőben sem tesz így soha. Ám ha valaki megtámadja Iránt, annak pusztító válaszcsapással kell szembenéznie" - idézte a védelmi minisztert a Reuters. Washington nem vetette el a katonai hadművelet lehetőségét, mivel Irán nem hajlandó leállítani urániumgyártását. Az USA szerint a perzsa állam nukleáris bombát épít, Teherán ezt cáfolja. (Hírösszefoglalónk)

A konferencia ellen tüntetnek Ammánban
A konferencia ellen tüntetnek Ammánban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.