Megállapodás a megállapodásról

Az annapolisi békekonferencia kezdetére megszületett az izraeli-palesztin megállapodás: a két fél közvetlen tárgyalásokat kezd a hatvanéves konfliktus lezárásáról. Az amerikai haditengerészeti akadémián megtartott plenáris ülés elején George W. Bush, a vendéglátó olvasta fel a közös izraeli-palesztin nyilatkozatot. A dokumentum kilátásba helyezi a vérontás beszüntetését, a terrorizmus és az erőszak minden formája elleni fellépést, s 2008 végét jelöli meg a béketárgyalások befejezése határidejének. A dokumentum ismertetését követően Bush átölelte a mellette két oldalról álló Ehud Olmert és Mahmud Abbasz vállát, a trió mosolyogva nézett a kamerákba, majd az izraeli miniszterelnök és a palesztin vezető az amerikai elnök biztatására külön is kezet fogott egymással.

A 49 állam és nemzetközi szervezet részvételével megrendezett konferencia Bush beszédével folytatódott. Az amerikai elnök szerint most jött el az ideje a megállapodásnak, mert végre olyan vezetők ülnek tárgyalóasztalhoz, akik elvetik az erőszakot. Az utalás arra utalt, hogy Abbasz elődjével, Jasszer Arafattal nem sikerült elfogadtatni a békés rendezés elvét. A Bush által vázolt terv két demokratikus, egymással békében élő államot képzel el. Azt azonban az amerikai elnök is elismerte, hogy a végső megegyezés nem lesz könnyű.

Abbasz és Olmert beszédeiből további részletek derültek ki. A tárgyalások formálisan már szerdán megkezdődnek, amikor a két vezetőt George W. Bush ismét fogadja a Fehér Házban. Ezt követően a megbeszélések december 12-től kéthetenként váltva, izraeli és palesztinai helyszíneken zajlanak majd, és kiterjednek valamenynyi kényes problémára, így a palesztin állam határaira, Jeruzsálem megosztására és a menekülttáborokban élők sorsára. Olmert azt mondta, Izrael valamennyi arab és iszlám állammal békében kíván élni, és mindenkivel kész a diplomáciai kapcsolatok felvételére. A tribünről lelépő Busht, Olmertet és Abbaszt az elsők között köszöntötte Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és Tony Blair volt brit kormányfő, aki jelenleg közel-keleti közvetítő. A konferencia további beszédekkel lapunk zárta után is folytatódott.

Az izraeli-palesztin megállapodás az utolsó pillanatig kétséges volt. A palesztinok a végsőkig ragaszkodtak például a tárgyalásoknak szabott nyári határidőhöz. A közleménybe nem került be semmilyen konkrétum arról, hogyan képzelik el a felek a végső egyezményt. Az amerikai diplomáciának hét hónapba telt az annapolisi konferencia tető alá hozatala, és a legnagyobb eredmény végül csak annyi lett, hogy a felek tárgyalni fognak egymással. Ez messze elmaradt az eredeti céltól, amely a palesztin államiságról való végső megállapodás lett volna. Másrészt az utolsó 24 órában eluralkodott szkepticizmus után általános megkönynyebbülést keltett, hogy sikerült megegyezni legalább a közleményről. Ahogy a CNN kommentátora percekkel a beszédek után fogalmazott: "Annapolis csupán a kezdet kezdete."

Abbasz, Bush és Olmert között teljes a béke
Abbasz, Bush és Olmert között teljes a béke
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.