Putyin Washingtont kárhoztatja
- Nyilvánvaló, hogy a cél az orosz választások elhiteltelenítése, persze ez nem fog sikerülni - nyilatkozta az orosz elnök, hozzátéve, hogy ez hatással lesz az orosz-amerikai államközi kapcsolatokra.
Az ODIHR a hónap közepén döntött úgy, hogy eláll a parlamenti választások megfigyelésétől, a lassan kiadott vízumokra és arra hivatkozva, hogy az orosz hatóságok nem teszik lehetővé a választások teljes körű ellenőrzését. Az orosz fél továbbra is háromszáz külföldi megfigyelőt vár, az Európa Tanács, a Független Államok Közössége és az EBESZ parlamenti közgyűlésének megfigyelőivel pótolva a távol maradókat.
Az ellenzék szerint azonban a parlamenti választásokat már az előkészületekkor korlátozta az orosz vezetés, eltiltva több ellenzéki pártot a megmérettetéstől. Végül tizenegy párt indulhat, a felmérések szerint kétharmados többséget a Putyin nevével fémjelzett Egységes Oroszország szerez, amely az elnök melletti népszavazásnak minősítette a választást. A hétszázalékos parlamenti küszöb átlépése még az Orosz Kommunista Párttól, a lojális, ám magát ellenzékiként deklaráló Orosz Liberális Demokrata Párttól és a Méltányos Oroszországtól várható.
Az állami televíziós hírműsorok többnyire az ellenzéket elítélő és a Putyin-pártot támogató információkkal szolgálnak, általában az államfőről szóló tudósítások révén.
Tegnap az orosz felsőház kitűzte az elnökválasztás napját is, noha még mindig kérdés, kit is támogat a Kreml a 2008. március 2-i megmérettetésen. A jelenlegi államfő az alkotmány szerint távozik a hatalomból, noha korábban megerősítette, hogy a "nép bizalmát élvezve" később is igyekszik megőrizni befolyását. Ugyanakkor a felsőház elnöke, Szergej Mironov szerint elméletileg lehetséges akár Putyin indulása is, amennyiben előtte lemond posztjáról.