A mobilunk az agyunkra megy
Az elektromágneses sugárzásnak két hatása lehet a szervezetre: a magas frekvenciájú hullám roncsolja a sejtek DNS-ét, az erős sugárzás viszont felhevíti a szöveteket. A mobiltelefonok sugárzása viszont alacsony frekvenciájú és gyenge - egy új izraeli kísérlet azonban mégis azt mutatta ki, hogy az ilyen elektromágneses hullámok is hatnak a sejtekre, befolyásolhatják a sejtek differenciálódását és osztódását.
Kísérletükben a mobiltelefonokéhoz hasonló frekvenciájú sugárzásnak tettek ki emberi és patkánysejtkultúrákat, valamint elkülönített sejthártyákat. A sugárzás erőssége jóval alatta volt a mobiltelefonokénak, mégis mindössze 10 perc után aktiválódott egy sejtosztódásért és sejtkiválasztódásért felelős enzim. Az aktiválódást nem hőmérséklet-emelkedés okozta - mivel az a rendkívül érzékeny hőmérők szerint nem volt, így csak az történhetett, hogy a sugárzás valamilyen más módon befolyásolta a sejtműködést.
Korábbi kutatások szerint az említett enzim működéséhez kapcsolható mutációk több rákfajta kialakulásában játszhatnak szerepet. Ám ez nem feltétlenül bizonyítja a sugárzás rákkeltő hatását, hiszen nem valószínű, hogy az ilyen jellegű átmeneti és viszszafordítható aktiváció rákot okozzon. Az enzim átmeneti működésbe lépését egyébként különböző hatások válthatják ki.
Egy finn kutató szerint nem szabad feltétlenül kapcsolatot keresni a sejtszintű és az egészségkárosító hatás között, bár természetesen kizárni sem lehet. Tehát ha a mobiltelefonok sugárzásának kimutatható hatása van a sejtekre, az nem jelenti automatikusan, hogy ez káros is, de mindenképpen szükség van további kutatásokra.