Megkezdődött a koszovói tárgyalások utolsó fordulója
Mindkét fél a legmagasabb politikai szinten képviselteti magát. Az albán küldöttség élén Fatmir Sejdiu elnök és Agim Ceku jelenlegi kormányfő áll, de a tagok között ott van Hasim Thaqi is, aki a választások nyomán a miniszterelnöki tisztség várományosa. A szerb delegációt Boris Tadic elnök és Vojislav Kostunica kormányfő vezeti. A megszokott összetételben van jelen a közvetítéssel megbízott diplomatahármas is Wolfgang Ischinger német, Frank Wisner amerikai és Alekszandr Bocan-Harcsenko orosz nagykövet személyében.
Tervek szerint szerda délelőttig, a nyilvánosság teljes kizárásával, több menetben zajlanak az alkudozások a gyógyforrásairól híres ausztriai üdülőhelyen található Weikersdorf-kastélyban. A két delegáció háromszor találkozik egymással közvetlenül, a közbeeső időszakokban a közvetítő "trojka" felváltva konzultál velük, hogy az ellentétek nyesegetésével segítsen egyeztetett kiutat találni a válságból.
Azóta, hogy az ENSZ védnöksége alatt 2005 novemberében megkezdődtek a tárgyalások, az álláspontok a lényeget, Koszovó jövőbeli státusát illetően tapodtat nem közeledtek egymáshoz. Szerbia széles körű autonómiát kínál a tartománynak, de hallani sem akar annak elszakadásáról. Az albánok a maguk részéről viszont makacsul ragaszkodnak a függetlenség kinyilvánításához, amelyet kezdettől fogva megmásíthatatlan tényként kezelnek.
A homlokegyenest ellentmondó vélemények fennmaradását erősítették meg a tárgyalások előtt elhangzott kijelentések is. Kostunica kormányfő azt mondta, hogy "Szerbia szabad, demokratikus és nemzetközileg elismert ország, ... és nem fogjuk megengedni, hogy akár egy milliméternyit is elvegyenek a területéből". Tadic elnök reményét fejezte ki, hogy sikerül kompromisszumra jutni, mert ha nem, az "az egész térség stabilitását fenyegetné".
Albán részről Thaqi közölte, hogy készen állnak meghozni a szükséges döntéseket az önállóság kikiáltására. Derűlátónak mutatkozott azt illetően, hogy a nemzetközi közösség - az USA és az EU - elismerésben részesíti majd a független Koszovót.
Az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Oroszországot képviselő diplomatahármas augusztusban kapcsolódott be a közvetítésbe, azután, hogy Moszkva megakadályozta a Koszovónak ellenőrzött függetlenséget kilátásba helyező Ahtisaari-javaslat keresztülvitelét az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Az azóta zajló konzultációkon felmerültek különböző javaslatok és elképzelések, de eddig egyik sem elégítette ki sem az albánok, sem a szerbek igényeit - még csak olyan mértékben sem, hogy közös tárgyalási alapnak tekintsék azokat.
Bár az orosz nagykövet a Blic című belgrádi lap hétfői számában jelezte, hogy Moszkva ragaszkodik a Koszovóról szóló tárgyalások folytatásához, ha a badeni fordulóban sem születik megállapodás, a csoport szóvivője, a német Ischinger egyértelműen nemet mondott a határidő kiterjesztésére. Leszögezte, hogy betartják az előírt menetrendet, és december 10-ig leteszik a jelentésüket az ENSZ-főtitkár asztalára, s ezzel le is jár a megbízatásuk.
(MTI)