A Hamász létrejöttük előtt elutasította az annapolisi kompromisszumokat
"Az Annapolisban meghozandó döntések nem vonatkoznak a palesztin népre, mert az nem hatalmazott föl senkit - sem palesztint, sem arabot - arra, hogy szerződést kössön a jogairól" - közölte a szervezet szóvivője. A Hamász és az Iszlám Dzsihád nevű palesztin szervezetek hétfőn ellenkonferenciát tartottak Gázában, tiltakozásul a Maryland állambeli külügyminiszteri találkozó ellen, amelyen meghatározó arab államok is részt vesznek. "A palesztin ügy nem szolgálhat ürügyül ahhoz, hogy az arab államok és a nemzetközi közösség rendezze viszonyát az izraeli ellenséggel" - mondta a szóvivő.
Az ellenkonferencián a Hamász vezetői aláírtak egy dokumentumot, amelyben leszögezték: soha nem ismerik el Izraelt, és a mai zsidó állam területének a jövőbeli palesztin állam részét kell képeznie, amely nyitva áll majd minden muszlim előtt. Kijelentették továbbá, hogy elutasítják azt a megoldást, amely nem teszi lehetővé a palesztin menekültek visszatérését és az izraeli börtönökben fogva tartott palesztin foglyok szabadon engedését. Bírálták ezenkívül Mahmúd Abbász palesztin elnököt, aki szerintük nem képviselheti a palesztin népet, és nincs joga a béketárgyalásokon engedményeket tenni.
Valid Muallem szíriai külügyminiszter hétfőn kijelentette, hogy a Golan-fennsík ügye nem lehet alku tárgya, és Izrael elismerése attól függ, hogy hajlandó-e kivonulni az 1967-es háborúban megszállt arab területekről. Szíria vasárnap, az utolsó pillanatban fogadta el a meghívást az annapolisi békekonferenciára, ahol külügyminiszter-helyettesi szinten képviselteti majd magát.
Tilos tüntetni Ciszjordániában az értekezlet ellen
A palesztin kormány betiltott Ciszjordániában minden olyan tüntetést, gyűlést és sajtóértekezletet, amelyen tiltakoznának az annapolisi Közel-Kelet-értekezlet ellen - közölte a kabinet hétfői ülése után Rijád al-Malki palesztin tájékoztatási miniszter, a kormány szóvivője. Indoklása szerint azért döntött így a palesztin kormány, mert azt akarja, hogy sikeres legyen az annapolisi összejövetel.
Az Egyesült Államok kezdeményezésére összeülő annapolisi Közel-Kelet-értekezlet meghirdetett célja a hét éve holtponton veszteglő izraeli-palesztin békefolyamat újraindítása. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász palesztin elnök mellett mintegy ötven ország, köztük számos arab állam képviselői vesznek részt a George Bush amerikai elnök védnökségével rendezett konferencián.
Bush találkozott az izraeli és a palesztin kormányfővel
George Bush amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban fogadta Ehud Olmert izraeli miniszterelnököt, akinek reményét fejezte ki, hogy folytatódni fog a párbeszéd Izrael és a palesztinok között az Egyesült Államok közvetítésével. Bush a keddi annapolisi Közel-Kelet-konferencia előtt találkozott az izraeli kormányfővel. Az amerikai elnök az ovális irodában tartott megbeszélés után úgy nyilatkozott: optimista a közel-keleti béke esélyeit illetően.
Mind Bush, mind Olmert kifejezte: a békéről remélhetőleg megállapodást lehet végre kötni.
Az izraeli miniszterelnök azt mondta, a nemzetközi támogatás - Bush és feltehetően az arab országok részéről, amelyek beleegyeztek a konferencián való részvételbe - különösen fontos Izraelnek. Olmert úgy fogalmazott, hogy a mostani alkalom eltérő a korábbiaktól a nagy számú résztvevő miatt. Reményét fejezte ki, hogy komoly tárgyalások kezdődnek Izrael és a palesztinok között. Utalt arra, hogy az annapolisi békekonferencia után várhatóan folytatódni fognak az egyeztetések. "Mi és a palesztinok közösen leülünk Jeruzsálemben és kidolgozunk valamit, ami nagyon jó lesz" - mondta.
Olmert után Mahmúd Abbász palesztin elnököt is fogadta Bush. Abbász úgy fogalmazott: nagy reményeket fűz ahhoz, hogy a keddi tanácskozást követően tárgyalások kezdődhetnek a Palesztina végleges státusát rendező kérdésekről. Mint mondta, erre van szükség ahhoz, hogy "az izraeliek és a palesztinok békemegállapodást köthessenek a béke és biztonság megteremtése érdekében".
Sean McCormack külügyi szóvivő arról számolt be, hogy a két fél álláspontja közeledik egymáshoz egy közös nyilatkozat ügyében. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter hétfőn ismét találkozik az izraeli és a palesztin tárgyalóküldöttségek vezetőivel, hogy közreműködjön a dokumentum megszövegezésben.
Megfigyelők hangsúlyozzák: koránt sincs arról szó, hogy eltűnt volna a több évtizedes arab-izraeli feszültség. Egy magas rangú izraeli tisztviselő közölte, hogy esély sincs például a közvetlen tárgyalásokra vagy akárcsak kézfogásra Annapolisban Izrael, illetve Szaúd-Arábia vagy Szíria küldöttei között.
Michael Pelletier, az amerikai külügyminisztérium közel-keleti ügyekben illetékes szakértője a CNN hírtelevízióban megerősítette: a konferencián egyik fél sem vár áttörést.
Közben Jasszer Abed Rabbo, a palesztin tárgyalóküldöttség vezető tanácsadója úgy tájékoztatott: elérhető közelségbe került egy izraeli-palesztin közös nyilatkozat a jövőbeni tárgyalások kereteiről. Mint mondta, az Egyesült Államok ragaszkodik a közös nyilatkozat megszövegezéséhez.
A közös állásfoglalás elkészítésére irányuló erőfeszítések eddig nem jártak sikerrel. A palesztin fél ugyanis azt követelte, hogy abban, ha általánosságban is, de szerepeljenek a palesztin államiság kulcskérdései a határokról, Jeruzsálem szuverenitásáról, valamint a palesztin menekültekről. Izrael viszont csak egy olyan dokumentum elfogadását tartotta lehetségesnek, amely lazább szövegezésű és csak azt a szándékot rögzíti, hogy két állam egymással békében kíván élni.
George Bush - aki személyesen nyitja majd meg a keddi konferenciát - vasárnap este nyilatkozatot tett közzé, amelyben felszólította a tanácskozás résztvevőit, kétszerezzék meg erőfeszítéseiket, hogy Izrael és a palesztinok álmai valóra válhassanak.
Stephen Hadley nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta: Bush értésre fogja adni, hogy elnöksége hátralevő részében, 2009 januárjáig fokozott figyelmet fordít a közel-keleti béke ügyére. Bush ugyanakkor most nem látja megfelelőnek az időt arra, hogy saját elképzeléseit terjessze elő arra vonatkozóan, hogyan tartja elérhetőnek a békét - tette hozzá a nemzetbiztonsági tanácsadó.
(forrás: MTI)