GDP helyett boldogságindex

A címben leírt összefüggés akár a "pénz nem boldogít" közmondás korszerűsített változata is lehetne, ám ezúttal sokkal komolyabb dologról, az egyes országok teljesítményének új mértékegységéről van szó. A változtatás igénye azon a felismerésen alapul, hogy a GDP nem árulja el, mennyire jó egy adott országban élni - márpedig a boldogságindex épp ezt fejezné ki.

A nemzetközi boldogságindexet a hét végén egy brüsszeli környezetvédelmi konferencián mutatták be. A rotterdami Erasmus Egyetem kutatói az index segítségével azt próbálták számszerűsíteni, hogy az egyes országok polgárai az anyagi kérdéseken túl mennyire elégedettek életükkel. Az új mérőszám új gondolkodásmódot is jelez, amely szakít a gazdasági növekedés kizárólagosságával. Békés országban, tiszta környezetben és tisztességes viszonyok között az emberek szerényebb jövedelem mellett is boldogabbak, mint rossz társadalmi légkörben magasabb GDP mellett.

A boldogságindex alapján felállított országrangsort Hollandia, Ausztria és a skandináv országok vezetik, vagyis azok a társadalmak, ahol a piacgazdaság erős szociális rendszerrel párosul. Hollandia 1,5, Finnország 1,7 pontot kapott, míg a lista legvégén 3,7 ponttal Egyiptomé a legboldogtalanabb, legfrusztráltabb társadalom. Magyarország 2,4 ponttal a középmezőnyben helyezkedik el. Szomszédaink - Ausztriát leszámítva - mind boldogtalanabbak nálunk, Romániában a legrosszabb az index, 2,8 ponttal. (H. M.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.