Az RMDSZ és Tőkés is bejut
Az erdélyi magyarság közös győzelmének nevezte Tőkés László püspök, hogy mind ő, mind az RMDSZ átlépték a bejutási küszöböt a romániai EP-választásokon.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke az exit-poll adatok ismertetése után azt mondta: ha megvalósult volna a teljes összefogás listája, akkor 4-5 európai parlamenti képviselője is lehetett volna a romániai magyarságnak. Tőkés László az erdélyi magyarság közös győzelmének nevezte a választások eredményét. Közölte: javasolni fogja a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek, hogy már a jövő héten üljenek közös asztalhoz a romániai magyarság közös jövőjének megtárgyalására. (MTI)
Ennél is kisebb volt az érdeklődés a választási rendszer megváltoztatásáról a Traian Basescu államfő által kiírt népszavazáson, amelyen a választópolgárok külön szavazókörzetekben vehettek részt. Arra kellett válaszolniuk, hogy egyetértenek-e a kétfordulós egyéni választókerületes választási rendszer bevezetésével. A népszavazási szavazóközpontokban este hatig 22,79 százalék jelent meg az urnáknál. Így a referendum – annak ellenére, hogy végül 90 százalék igent mondott – eredménytelen maradt.
A román állampolgárok első alkalommal választhatták meg EP-képviselőiket. A Romániának járó harmincöt brüsseli/ strasbourgi képviselői helyre hat parlamenti és hét parlamenten kívüli párt állított jelöltlistát, és a Központi Választási Iroda Tőkés László református püspök személyében egyetlen független jelölt indulását hagyta jóvá. A tegnap esti exit poll felmérések szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6,2-6,3, Tőkés László püspök pedig 3,5-3,7 százalékos eredményt ért el.
Panasz a Duna Televízió és a Hír TV ellen. Megsértette a romániai kampánycsendet két – Erdélyben is nézett – magyarországi televízió - közölte a Független Hírügynökségre hivatkozva a Klubrádió. - A történtek miatt az ORTT-hez fordult a romániai Országos Audiovizuális Tanács. A testület elnöke szerint a Duna Televízió egyoldalúan tájékoztatott, illetve egyenlőséget tett egy független jelölt és egy több tucatnyi nevet tartalmazó lista súlya között. A Hír Televízió pedig a választások napján megismételt egy Tőkés Lászlóval korábban felvett műsort, melyben súlyos vádak érték az RMDSZ-t, s nem adták meg a válaszadás lehetőségét az érintettnek – tette hozzá Gáspárik Attila. (FH)
Markó Béla RMDSZ-elnök a Maros megyei Marosszentkirályon adta le szavazatát. Kijelentette: szavazatával a magyar szolidaritást támogatta, azt, hogy az erdélyi magyarságnak minél erősebb brüsszeli képviselete legyen. – Nemmel szavaztam a referendumon, mert nem értek egyet az egyéni választókörzetes rendszer kétfordulós változatával, ez ugyanis rendkívül lecsökkentené az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét. Rossz esetben egyetlen magyar képviselő sem lenne a parlamentben – hangsúlyozta Markó.
A nagyméretű távolmaradás egyik fő oka, hogy a politikailag aktív romániai lakosság jelentős része (egyes adatok szerint négymillió fő) külföldön dolgozik. További okok az alacsony életszínvonallal, illetve az uniós mechanizmusok nem ismerésével függhetnek össze.
– Az emberek semmilyen változást nem tapasztaltak életszínvonalukban a január elsejei EU-csatlakozás óta. Talán azért, mert Románia csak névlegesen tagja az uniónak – szögezte le a szavazófülkéből kijövet az egyik kolozsvári román választópolgár, amikor arról faggattam, szerinte mivel magyarázható az urnáktól való tömeges távolmaradás.
Tőkés László és fia, Tőkés Máté Nagyváradon szavaztak