Iowa izgalmat hoz az előválasztási versenybe

Hat héttel az első amerikai előválasztás előtt egyre érdekesebb helyzet alakul ki Iowában. A másfél magyarországnyi, ám mindössze hárommillió lakosú államban január 3-án tartják a két nagy párt elnökjelölt-választó gyűléseit.

Az általában iskolák sportcsarnokaiba vagy más, nagyméretű termekbe összehívott gyűléseken a pártok bejegyzett szavazói aszerint állnak csoportokba, hogy kinek a jelöltségét támogatják. Vagyis a szavazás nyilvános, márpedig az emberek általában nem szeretnek kiállni az előzetesen esélytelennek tartott politikusok mellett. Ez a titkos szavazással döntő államokhoz képest felértékeli a közvélemény-kutatások jelentőségét. Márpedig a friss iowai felmérések elég érdekes képet mutatnak: az országos éllovasok nem mehetnek biztosra.

A konzervatív táborban az okozott felbolydulást, hogy váratlanul a második helyen bukkant fel egy korábban esélytelennek tartott, szerény kampánykerettel rendelkező jelölt, Mike Huckabee. Arkansas volt kormányzója ugyanabban a városban született, mint Bill Clinton. Hope neve magyarul reményt jelent, és a republikánus politikus valóban kitartó ember: a kampány kezdetekor szinte mérhetetlenül alacsony volt a támogatottsága, és országosan még most sem éri el a tíz százalékot. Ám Iowában 24 százalékon áll, csak négy százalékkal marad el az államban méregdrága kampányt folytató Mitt Romney mögött.

Az itteni élmezőnyhöz tartozik még a szenátorból lett színész, majd most ismét a politikába visszavágyó Fred Thompson (16) és New York korábbi polgármestere, Rudi Giuliani (14). Országosan még mindig az utóbbi vezet, de a vallásos jobboldal egyre határozottabb támogatását élvező Huckabee iowai sikere sok mindent megváltoztatna - különösen, hogy csak öt nap lesz az itteni és a következő, New Hampshire-i előválasztás között. Romney-nak egy iowai vereség alighanem a véget jelentené, Huckabee reményeit azonban egy második hely is ébren tarthatná. (Giuliani a népesebb, több kongresszusi delegáltat adó államokban bízik.)

A Demokrata Párt jelöltjei között az országos felmérésekben Hillary Clinton magabiztosan, bár csökkenő különbséggel vezet. Iowában azonban négypontos előnnyel Barack Obama illinoisi szenátor áll az élen (30 százalék), és a harmadik, John Edwards is erős (22).

A volt First Lady egyedi stratégiát választott: a választási kampány későbbi, már a leendő republikánus jelölt ellen megvívandó szakaszára készülve centrista pozíciót próbál elfoglalni, és nem különösebben keresi saját pártja baloldalának kegyeit. Ez, és néhány tévévitán mutatott gyengébb teljesítménye sebezhetővé teszi. Az is gondot okoz neki, hogy vetélytársai mind élesebb támadásaira "illene" erőteljesen válaszolni, azzal viszont tönkretenné az utóbbi egy évben tudatosan "puhított", a korábbinál nőiesebb imázsát.

Az erősen összetorlódó előválasztások hatásáról a mai napig vitatkoznak a kampányszakértők. A többség úgy véli, hogy az új, felgyorsult menetrend az országos felmérések éllovasainak és a nagyobb költségvetéssel dolgozó jelölteknek kedvez, mert nem hagyja, hogy egy-egy váratlan jó eredményt követően a politikusok kiaknázzák a friss lehetőséget. Huckabee példája azonban azt bizonyítja, hogy még jöhetnek meglepő fordulatok.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.