Bizottsági nem Laborc kinevezése körül
Nem támogatta Laborc Sándor kinevezését a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére pénteki zárt ülésén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. A testület öt szocialista igen, öt ellenzéki nem és az SZDSZ tartózkodása mellett utasította el a jelölést. Vagyis: az MDF-es Boross Péter - aki rövid ideig maga is volt titkosszolgálati miniszter - ugyancsak a jelölt ellen voksolt.
A jelenleg az NBH megbízott főigazgatójaként dolgozó Laborc kinevezését a Fidesz többször is kifogásolta, egyebek mellett azért, mert az orosz rendőrtiszti főiskola állambiztonsági szakán (a "KGB egyetemen") szerzett diplomát. Jobboldali lapok szerint a jelölt személyét NATO-körökben elutasítják, bár ezt minden érintett - Magyarország NATO-nagykövete is - cáfolta.
A bizottságnak hat kormánypárti és öt ellenzéki tagja van, így az elutasítás az SZDSZ-es Gulyás József tartózkodása miatt alakult ki. A képviselő közölte: nem Laborc életrajza miatt határozott így. Az SZDSZ döntésének oka, hogy a jelölt személye körül - idézzük - kártékony vita alakult ki, szerencsésebb lenne, ha a posztra nagyobb támogatottsággal rendelkező embert állítanának. Gulyás - némi meglepetésre adva okot - közölte, hogy az SZDSZ mindezek ellenére tudomásul veszi, ha a kormányfő Laborcot nevezi ki.
Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter álláspontja változatlan: kijelentette, hogy ha Laborc C típusú ellenőrzése rendben lesz (új beosztás betöltéséhez újra el kell végezni a vizsgálatot), a bizottsági döntés ellenére őt terjeszti fel a kormányfőnek. A miniszter hangsúlyozta, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény szerint a bizottság a jelölteket meghallgatja, és alkalmasságukról véleményt mond, de a miniszterelnök ettől függetlenül dönt.
A bizottság helyesen döntött - jelentette ki Simicskó István, a testület kereszténydemokrata elnöke. Szerinte ezek után már a minisztert, illetve a kormányfőt terheli a felelősség, ha olyan személyt állít a titkosszolgálat élére, aki egy NATO-tagország esetében nem vállalható. Demeter Ervin, a bizottság fideszes tagja úgy értékelte a döntést, hogy a józan ész győzedelmeskedett. Hozzátette: a meghallgatás során az eddigieknél is rosszabb tapasztalatokat szereztek, mert Laborc fontos nemzetbiztonsági kérdésekre semmitmondóan, a képviselőket lekezelve válaszolt.
Szilvásyt viszont a vita arról győzte meg, hogy Laborc szakmai alkalmasságához nem fér kétség, ezért számára nem az az elsődleges, hogy a jelölt hol végzett. Szerinte sokkal fontosabb, hogy partnerszervezetek a NATO-ban és a szövetségen kívül is elismeréssel nyilatkoznak az NBH munkájáról és Laborc személyéről.
Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke azt mondta: az ülésen elsősorban nem szakmai, hanem bizalmi kifogások kerültek szóba, főként Szilvásy irányába, és "ha már ő jelölte" Laborcot, akkor iránta is.
A bizottság többsége - ellenzéki tartózkodás mellett - támogatta Hetesy Zsolt kinevezését az Információs Hivatal, illetve Balajti László kinevezését a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat élére.