Uniós mérleg - Finnország az élen
Míg Finnországnak néhány kezdeményezésével sikerült magának "az EU északi dimenziója" pozíciót kivívnia, Svédország nem volt ilyen ügyes, Ausztria pedig nem tudott igazi partnereket találni, tartós szövetségeket kötni az unión belül. A politikai dimenziót elemző Paul Luif ennek is tulajdonítja, hogy Ausztria jó néhány, számára létfontosságú kérdésben alulmaradt. Egyedül volt, amikor a jobboldal kormányba emelése miatt szankciók sújtották, és ugyanígy senki sem támogatta a szomszédos atomerőmű elleni kampányát, vagy a tranzitkérdésben vívott harcát.
Gazdasági téren a sorrend a három ország között ugyanez. Finnországban a tagság elsősorban a kilencvenes években volt nagy hatással a gazdasági fellendülésre, miközben Ausztria inkább az utóbbi években szerzett előnyt, az új tagországokkal ugrásszerűen gyarapodó kereskedelmi kapcsolatai révén. E téren Ausztria vezet: exportja az új tagállamokba 14,5 százalék. (Finnország 7,8 százalék, Svédország 4,6 százalék). Ugyancsak jók az osztrák mutatók az uniós befizetések és térítések arányát tekintve. A versenyképesség tekintetében más a sorrend: itt Svédország öt hellyel került előrébb a világlistán - a negyedik helyre. Finnország őrzi hatodik helyét, Ausztria ugyan három helyet javított, de így is csak a 15. a listán.
Érdekesen alakult a három országban a lakosság véleménye az unióról. Míg a belépés előtt Ausztriában szavaztak a legtöbben a tagság mellett (66,6 százalék), ma az osztrákoknak mindössze 36 százaléka tartja az uniót "jó dolognak". A finnek véleménye is változott: a feltétlen hívek korábbi 56,9 százalékos tábora 42 százalékra zsugorodott. Ennél többen kedvelik Svédországban az uniót ma is: a lakosság 50 százaléka van jó véleménnyel, ami alig 2,3 százalékkal kisebb arány, mint az 1995-ös.