Wapponi, azaz minden rendben van
Az elmúlt időszakban több hosszabb expedíciót tett előbb Kelet-Afrikában, majd Dél-Amerikában. Járt Peruban, Brazíliában, Ecuadorban, Kolumbiában és Venezuelában. Az utazások helyszíni élményanyagát könyvtárak átolvasásával, a helyszínt kiválóan ismerő antropológusok tanulmányainak átböngészésével egészíti ki. Az általa elnökölt "Eltűnőfélben Lévő Kultúrák Egyesület" 2002-ben éppen azzal a céllal jött létre, hogy kevéssé ismert, kis létszámú népek hagyományait magyar nyelven, művészi és tudományos igénnyel dokumentálja. (A közreadás nyelve idővel az angollal, majd a spanyollal bővült.)
Könyvet adott ki Kelet-Afrikáról és az Amazonas őserdőiben élő indiánokról. A dél-amerikai kontinenst bemutató út képeit a Természettudományi Múzeum vándorkiállításán láthatták a könyvnél is markánsabb vizuális élményre vágyók. Ez a bemutató megjárta Svédországot, Finnországot, most Észtországban tekinthető meg. Lóránt Attila az Észt Nemzeti Könyvtárban több száz ember előtt a képek hátterét is magyarázta. Például, hogy négyszáz év alatt tűnt el az őserdők ötöde, de az újabb ötöd kivágásához már elegendő volt az utolsó negyven év.
Könyveivel, fotóival besöpört néhány díjat, de most nem ez érdekli, hanem a National Geographickal közös munka. Arra vállalkoznak, hogy kiderítsék, ki is volt valójában az angol beteg, azaz Almásy László gróf. Lóránt Attila szerint ott van egyrészt a kilenc Oscarral elismert film által sugallt Almásy-kép, másrészt meg a valóság. Ő az orientalista, etnográfus, térképész szakembert akarja híven bemutatni, és esetleg arra is kitér, hagy valóban kettős ügynök volt-e az angol beteg.
Lóránt Attila az idén megjárta Lappföldet, ahol a nomád rénszarvastenyésztők mindennapjait kutatta, de eljutott a muzulmán Indonéziába is, ahol a kisebbségben élő hinduk egészen különleges szokásait fotografálta. A napokban jelent meg a Kossuth Kiadó gondozásában Wapponi című kötete: egy ecuadori indián törzs tagjai ezzel a kifejezéssel köszöntik egymást, illetve fejezik ki azt, hogy minden rendben van. Miközben semmi sincs rendben a dél-amerikai őserdőkben, hiszen a civilizáció mind jobban fenyegeti a kis népeket.