Dánia folyamatosan növeli a megújuló energia felhasználását

Dániában 1982-ben még 10 liter olajjal lehetett kifűteni egy négyzetméternyi lakóépületet, most 5,5 liter a norma, de 2015-re el kell érni a 3 literes fogyasztást - mondta Anders Hasselager, a Dán Energiahivatal munkatársa sajtóbeszélgetésen kedden Budapesten.

 

A dán Velux cég óbudai továbbképző központjában lezajlott eseményen az előadó bemutatta, hogy az 1973-as olajválságtól miképpen haladtak a dánok tudatosan az alternatív energiahordozók hasznosításának útján. Akkor az energiaellátásuk 99 százalékban függött a szénhidrogén piactól. A 2005. évi statisztikában a teljes energia mérleg 15 százaléka már megújuló forrásból származott, míg a villamos energia termelésében  ez az arány 28,5 százalék volt. Ebből 16 százalék szélenergia, 6 százalék pedig a biomassza elégetésével előállított villanyáram.

Jelenleg közel 7 ezer szélturbina működik Dániában. A legnagyobb teljesítményű 4,5 megawattos, ennek a rotor-átmérője 120 méter, de 2010-re kész lesz a 180 méteres rotor átmérőjű 10 megawattos berendezés is.

A dán bruttó hazai termék (GDP) 1972 és 2005 között megduplázódott, az energiafelhasználás viszont változatlan maradt. Így az energiahatékonyság 23 év alatt a duplájára javult.

Lényegesen lecsökkent az épületek - így a lakóépületek - fajlagos energiafogyasztása is. A jelenlegi kötelező szabályok szerint 2006-ban 5,5 liter olajfogyasztás juthatott egy négyzetméternyi épületre, egy szezonban. Ez a fogyasztás 2010-re 4 literre, 2015-re pedig 3 literre csökken.

Az MTI kérdésére Anders Hasselager elmondta, hogy Dánia ma már több olajat termel, mind amennyire szüksége van, igaz ebben szerepet játszik a megújuló energiára történő átállás is. Emellett alapvetően szemléleti kérdésről van szó. Arra a kérdésre pedig, hogy a szélcsendes időben miként oldják meg a villamos energia ellátást, két lehetőség kínálkozik. Áramcserét folytatnak Norvégiával és Svédországgal, illetve most dolgoznak az áram-felesleg elraktározásán. Ennek a technikája az lesz, hogy az árammal vizet bontanak, majd amikor szükséges, a hidrogént reaktorban elégetik, és így termelnek áramot.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.