Választási kampány orosz módra
A tizenegy induló pártból négynek - a JeR mellett az Orosz Kommunista Pártnak (KPRF), az Orosz Liberális Demokrata Pártnak (LDPR) és a Méltányos Oroszországnak (SZR) - van jelenleg frakciója a 450 fős dumában. A JeR, amelynek választási listáját Vlagyimir Putyin államfő vezeti, kétharmados többség megszerzésében bízik, mögötte csak a KPRF és az LDPR lépi át épphogy a hét százalékos parlamenti küszöböt, az eddigi felmérések szerint. (A választási törvény alapján azonban a parlament mindenképp minimum két frakcióból áll majd.)
A Jobboldali Erők Szövetségének reklámfilmje (oroszul):
Az állami televízió egyértelműen a JeR-t erősíti. A 141 milliós országban 35 százalékos nézettségű Vremja hírműsor a kampány megkezdése óta különös figyelmet szentel a "hatalom pártjának". A negyven perces műsor elején a héten többször 13-18 percet kapott: Putyin találkozik vezetőivel, szerdán pedig - az ellenzéket idegenbérencnek és országrablónak minősítő - választási beszédet tartott ötezer fiatal híve előtt. A műsorban az ellenzékről csak kompromittáló hírek jönnek át: a KPRF egy másik baloldali párttal pereskedik a szimbólumok használatáért, az SZPSZ regionális listavezetői pedig kilépnek a szerintük elvtelenné vált pártból, esetleg felháborodott nyugdíjasok számolnak be arról, hogy az SZPSZ nem fizet nekik az agitációs munkáért.
A párt - amelynek prominens képviselői, köztük Anatolij Csubajsz, az Egységes Energiamonopólium vezetője, az 1990-es évek gazdasági átalakulásának vezéralakja volt - nem volt hajlandó szövetségre lépni a Putyinnal szemben széles összefogást hirdető, Garri Kaszparov egykori sakkvilágbajnok vezette Másik Oroszország (DR) mozgalommal, amely a választások bojkottját javasolta. Ráadásul a kapitalizmus építését ígérő párt több nyilatkozata - például Litvinyenko polóniummérgezése kapcsán - lojális volt a Kremlhez. A DR egy része ezért operettellenzékinek tartja a pártot, amely részvételével csak legitimálja a választásokat. (Ezért nem is várható, hogy a vélhetően parlamenti küszöb alatt maradó SZPSZ-t végül eltiltanák a megmérettetéstől.)
Az SZPSZ ugyanezt állítja a választásokon részt vevő, egyébként fél százalékos támogatás alatt álló Orosz Demokrata Pártról (DPR), amelynek NATO- és EU-csatlakozást hirdető vezetője kifogásolta az SZPSZ reklámfilmjét. Andrej Bogdanov szerint a bejátszás egyértelműen - bár meg nem nevezetten - a JeR-t támadja. (Igaz, nem jobban, mint ahogy Putyin tette szerdai beszédében az ellenzékkel.)
Az SZPSZ korábban panaszt nyújtott be, amiért az államfő beosztásával visszaélve áll ki a JeR mellett. A CIK szerint erről nincsen szó: az elnök csak hivatali idejében nem agitálhat pártja mellett - amely egyébként elállt az ellenzékiekkel folytatandó tévévitáktól is, mondván inkább "programjának elmagyarázására összpontosít" -, szabad idejében azonban ezt megteheti.
(Moszkva)