Egy nem Kossuth téri tüntetés a Kossuth téren
A tegnap délelőtti országos tüntetést követően, kora estére a Kossuth térre "országos tüntetést" hirdetett meg a Liga. A megmozdulást a Jobbiktól a Kommunista Munkáspártig egy sor politikai szervezet is támogatásáról biztosította, de e körben igazán nyomatékos a vezető ellenzéki párt, a Fidesz kiállása volt. Igaz, Orbán Viktor már jó ideje külföldi programokat bonyolít, de Kövér László a párt szimpatizánsait felkérte, hogy támogassák a kormány intézkedései elleni demonstrációt. Végül is az utóbbi években a szakszervezeti tüntetéseken megszokottnál nagyobb, a Fidesz-demonstrációknál szokásosnál kisebb sokaság gyűlt össze a Parlament előtt. A hangulat is a szokványos kormányellenes megmozdulás és a valóban meghatározó kérdésekről szóló nagygyűlés közötti mezőben ingadozott.
A Kossuth tér és az Alkotmány utca kereszteződésében már jóval hat óra előtt gyülekeztek a demonstrálók, hogy tüntessenek a nyugdíjtörvények megváltoztatása, illetve az egészségbiztosítási reform tervezete, vagy egyszerűen csak a kormány ellen. A Ligához tartozókon kívül civil szervezetek is megjelentek a társadalmi szolidaritás napja zárórendezvényén, közöttük a gazdakörök (Magosz), az Élőlánc, a Levegő Munkacsoport, a gyógyszerészkamara, az orvosi kamara, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a Védegylet is. Sokan voltak, de lényegesen kevesebben, mint amennyire a szervezők számítottak. Körülbelül 6-8 ezren vehettek részt a tüntetésen, melyen a lehető legkülönbözőbb követelésekkel jelentek meg a támogató szervezetek. A fáklyás tüntetésen a Liga Szakszervezet fehér zászlói voltak többségben, tudósítónk sok árpádsávos lobogót is látott, aminek egyik magyarázata az lehetett, hogy a Kossuth téren ismét megjelentek a zászlóárusok, és bár a szervezők azt ígérték, hogy a pártemblémák mellett a piros-fehér csíkos zászlókat is levetetik, ilyesmit nem tapasztaltunk. Látható volt, hogy a Kossuth téri tüntetők is rászerveztek a megmozdulásra, ugyanis a korábbi "forradalmi" megmozdulásokról ismert kelléktárral készültek a demonstrációra: "A reform = modern népirtás", illetve "Gyurcsány, takarodj!" feliratú transzparensek, egy Furcsány Nyerenc legyen fegyenc feliratú műláb, illetve egy, a miniszterelnököt Pinokkióként ábrázoló tábla is a kormányellenes tüntetéseket idézte. Többen kisgyermekeiket is elvitték a Kossuth térre. Megjelent az Attac, hogy a tőke ellen, az emberért demonstráljon, ott voltak a rendszerváltást követelő munkástanácsok. Egyvalamiben a színes társaság láthatóan egyetértett: elegük van. Más kérdés, hogy miből.
A rendőri jelenlét kétirányú volt: a fegyveresek és rendvédelmi dolgozók nem sztrájkolhatnak, ezért a demonstráción vettek részt, míg kollégáik egy része dolgozott: a Kossuth tér környéki utcákon sorakoztak fel csapatszállító járműveikkel. Lapzártánkig bevetésükre nem volt szükség. A Liga vezetői előzetesen közölték: maguk gondoskodnak a demonstráció biztosításáról, s arra szólították fel a politikai erőket, hogy maradjanak távol az eseménytől. Ugyanakkor a szervezők azt kérték a rendőröktől, hogy a provokátorokat tartsák távol a rendezvénytől.
Az Országház főbejárata előtt felállított színpadon a szónokok többsége a kormányt bírálta - Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke ezen belül a szolidaritásalapú egészségbiztosítás fenntartását követelte.
Több eltakart arcú ember égő fáklyákkal és üvegekkel dobálta a rendőröket.
Kukákat gyújtogattak és kövekkel dobálták a rendőröket a tüntetők, akiket a rohamrendőrök a Báthory utcából a Bajcsy-Zsilinszky út felé szorítottak ki, az úton leállt a forgalom - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről.
A Báthory utcában a mellékutcákat lezárták a rendőrök, így a tömeg csak a Bajcsy-Zsilinszky út felé tudott hátrálni. A Batthyány-örökmécsesnél egy konténerben lévő építési törmeléket is a rendőrök felé dobálták a maszkos, csuklyás fiatalokból álló demonstrálók.
A tüntetők raklapokból barikádokat próbáltak emelni, volt olyan közöttük, aki csúzlival volt felszerelve. A rendőrök gumibottal ütötték azokat a tüntetőket, akik ellenszegültek a sorfalnak.
Az RTL Klub stábjának egyik operatőre elesett, a rendőrök átgázoltak rajta, és belerúgtak a kamerába - mondták újságírók az MTI tudósítójának. (MTI)