Elmentek az annapolisi meghívók
Több hónapos előkészület után Washingtonban kedden késő este jelentették be, hogy csaknem ötven országot hívtak meg az annapolisi békekonferenciára. George W. Bush júniusban javasolta az akkor még egyszerű "találkozónak" nevezett rendezvényt, hogy kimozdítsák a holtpontról a palesztin-izraeli tárgyalásokat. Azóta mindössze annyit lehetett tudni, hogy a november végére tervezett konferenciára Maryland állam Washingtontól háromnegyed órányi autóútra lévő fővárosában kerül sor.
A békekonferencia kedden Bush beszédével kezdődik; az elnök hétfőn és szerdán is találkozik Ehud Olmert izraeli kormányfővel és Mahmud Abbasz palesztin vezetővel. Izraelnek és a palesztinoknak Bush írta alá a meghívót, a többi országból Condoleezza Rice invitálta meg a külügyminisztereket. A meghívottak között van Szaúd-Arábia és Szíria, jóllehet a két állam hivatalosan még mindig hadban áll Izraellel. A szaúdiak most először ülnének külügyminiszteri szinten tárgyalóasztalhoz a zsidó állam képviselőivel.
Az Arab Liga csütörtökön Kairóban egyeztet. A meghívó szövege közvetve utal Abdallah szaúdi király 2003-as javaslatára, amely kilátásba helyezi Izrael elismerését, cserébe az 1967-es határok mögé való visszavonulásért, és az elmenekült palesztinok problémájának "igazságos" rendezéséért. A részletek ismertetése alighanem éppen a szaúdiakkal való alku miatt késett. Kedden Bush elnök Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Abdallah királyt is felhívta, és a külügyminisztérium csak a beszélgetés után jelentette be a meghívók postázását.
Az Egyesült Államok ilyen magas szinten utoljára 2000-ben próbálta megállapodásra bírni a palesztinokat és Izraelt. Akkor ez az öngyilkos merényletek miatt hiúsult meg - a térség szakértői szerint Jasszer Arafat megijedt a lehetőségtől. Most Abbasz és Olmert is gyenge pozícióban van. Az előbbi a Gázát ellenőrző Hamasz, az utóbbi saját kormányának ingatagsága és a jobboldal heves ellenállása miatt. Az amerikaiak azért ragaszkodnak a minél több részvevőhöz, hogy odahaza mindkét politikus általános egyetértésre hivatkozhasson. Így különböző megfontolások miatt olyan országok is meghívást kaptak, mint Brazília, Szenegál vagy Norvégia.
Hétfőn, egy nappal a konferencia előtt Washingtonban találkozik a közel-keleti "kvartett": Rice amerikai és Lavrov orosz külügyminiszter, az Európai Unió képviseletében Javier Solana, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.