A rendőrök kiszorították a tömeget a Kossuth térről

A Parlament előtti teret teljesen megtöltötték az emberek a Liga Szakszervezetek által szervezett demonstráció kezdetén szerdán, nem sokkal hat óra után. A tüntetés után téren maradókat a rendőrség kiszorította.

Több mint ezren a téren maradtak

Több mint ezren maradtak a budapesti Kossuth téren szerda este, miután véget ért a Liga Szakszervezetek által szervezett demonstráció, többen a kordont rángatják, sörös dobozokat is dobálnak. Az MTI tudósítóinak beszámolója szerint fél órával a rendezvény vége után a Liga fehér zászlói eltűntek, már árpádsávos és nemzeti színű zászlók láthatók. Egy olyan európai uniós zászlót is lobogtatnak, amelynek a közepéből kivágták a csillagokat. Sokan a miniszterelnököt gyalázó rigmusokat kiabálnak. A kordont rángatók az arcukat maszkkal takarják el. Hangosbeszélőn elhangzott az a buzdítás, hogy "ne menjetek haza, itt a lehetőség változtatni". A helyszínen hagyott fáklyákból az úttesten kisebb máglyákat emeltek, azokat tűzoltók oltották el. (MTI)

Kilenc óra után az Oktogonnál szétszéledtek a tüntetők, a rohamrendőrök elvonultak a helyszínről.

Megindult a forgalom a körúton és az Andrássy úton.

A rendzavarás több résztvevője még a járdákon állva bámészkodik. A téren mintegy húsz újságíró, fotós és operatőr is várakozik.

Az MTI tudósítója látta, hogy két újságírót igazoltattak az Aradi utca sarkán.

Korábban a tüntetők egy taxis autóját is megrugdosták, miután az rájuk dudált.

Az Országos Mentőszolgálat szolgálatvezető főorvosa az MTI-vel közölte: nem tud olyan sérültről, akit a zavargás helyszínein el kellett volna látniuk.

 Szünetelt a forgalom a Körúton

A Podmaniczky utca és körút sarkán leállították a forgalmat a tüntetők szerda este.

A mintegy 200-300 tüntető egy villamost is megállított a körúton, amely a sínekre hordott padok miatt nem tud továbbmenni.

A tüntetők rugdossák az autókat és a villamost, táblákat, padokat hordanak az út közepére.

A rendőrség az Oktogon irányába tereli az embereket, az autósok megpróbálnak visszafordulni, hogy elkerüljék a tömeget.

Az Oktogonhoz érkezett egy könnygázgránátvető rendőrségi autó is. Gumibotozzák az ellenszegülőket

Kukákat gyújtogattak és kövekkel dobálták a rendőröket a tüntetők, akiket a rohamrendőrök a Báthory utcából a Bajcsy-Zsilinszky út felé szorítottak ki, az úton leállt a forgalom - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről.

A Báthory utcában a mellékutcákat lezárták a rendőrök, így a tömeg csak a Bajcsy-Zsilinszky út felé tudott hátrálni.

A Batthyány-örökmécsesnél egy konténerben lévő építési törmeléket is a rendőrök felé dobálták a maszkos, csuklyás fiatalokból álló demonstrálók.

A tüntetők raklapokból barikádokat próbáltak emelni, volt olyan közöttük, aki csúzlival volt felszerelve.

A rendőrök gumibottal ütötték azokat a tüntetőket, akik ellenszegültek a sorfalnak.

Az RTL Klub stábjának egyik operatőre elesett, a rendőrök átgázoltak rajta, és belerúgtak a kamerába - mondták újságírók az MTI tudósítójának.
Feloszlatták a tömeget

Mintegy háromszáz rohamrendőr a Liga Szakszervezetek rendezvénye után a Kossuth téren maradt tömeg szétoszlatta szerda este, az embereket az Alkotmány és a Báthory utca irányába szorították ki. És a teret lezárták.

Több eltakart arcú ember égő fáklyákkal és üvegekkel dobálta a rendőröket.

A Parlament főbejáratánál mintegy 60 rohamrendőr áll sorfalat, és a metróállomás felől is egyenruhások érkeznek. Gaskó István szerint a sztrájkolók a rombolás ellen álltak ki

Konszenzus született a magyar nép körében arról, hogy nem fogadják el az üzleti tőke bevonását az egészségügyi rendszerbe, a sztrájkolók ezért a rombolás ellen álltak ki - jelentette ki Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerdán a Kossuth téri kora esti demonstráción.

Az elnök beszéde elején az egybegyűltekkel megtapsoltatta a sztrájkolókat, akik az egzisztenciájukat kockáztatva álltak ki a rombolás ellen. A tüntetésről szólva pedig úgy vélte, látszik, hogy az nem politikai demonstráció.

Az egészségügyi biztosítás privatizációjával még jobban kettészakad a társadalom, és ezért "nem engedhetjük, hogy a nemzeti kockázatközösséget felszámolják" - mondta Gaskó István.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt mondta: elegük van abból, hogy reformokra hivatkozva kioktassák őket, a hogy kétszer fizessék meg az egészségügyi ellátást. A Parlament előtti parkolót, illetve a Földművelésügyi Minisztérium és a Néprajzi Múzeum előtti területet megtöltötték az emberek, viszont a füves területeken nem állnak.

A demonstráció előtt a rendvédelmi dolgozók az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium előtt gyülekeztek. A Független Rendőr Szakszervezet, a Büntetés-végrehajtási Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, a polgári védelem, a rendészeti védegylet tagjai és néhány tűzoltó - összesen mintegy kétszázan - rendőri kíséret mellett vonultak át a Kossuth térre.

A metrókijárat előtt álló emberek megtapsolták őket, a Kossuth térről ismert tüntetők egyike pedig hangosbeszélőn azt mondta: ezek nem azok, akik a tüntetőket verték.

Az MTI tudósítóinak becslése szerint körülbelül ötezren lehetnek a Kossuth téren.

A BRFK szóvivője szerdán délután azt mondta: mintegy három-négyezer ember befogadására alkalmas a Kossuth téri demonstráció helyszíne, ezt a területet a résztvevők nagyjából meg is töltik.

A részvevők zöme Liga zászlókkal és fáklyákkal demonstrál, de tudósítónk számos Árpád-sávos zászlóval tüntetőt is látott a téren.

A szerdai munkabeszüntetés mérete, intenzitása, nemzetgazdasági hatása elmaradt a várttól - értékelte a sztrájkot Budai Bernadett.  A szóvivő a Kossuth térri demonstrációról megjegyezte: ami a munkabeszüntetés után késő délután következik, nem érdekérvényesítés, hanem pártpolitika.
(MTI/NOL)

A Liga Szakszervezetek demonstrációja a Kossuth téren
A Liga Szakszervezetek demonstrációja a Kossuth téren
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.