Szudánban tilos fényképezni
A kormányzati ellenőrzés rendkívül alapos és mindenre kiterjed. Engedély kell a fotózáshoz, bizonyos területeken az utazáshoz, az újságírók mozgását pedig pontosan követik. Kényesen ügyelnek arra, hogy mindenki csak azt lássa, amit meg akarnak mutatni.
A Nemzetközi Vöröskereszt (ICRC) a világ minden országában segít az onnan tudósító zsurnalisztáknak, Szudánban azonban meg van kötve a kezük. "A kormány megtiltotta a nemzetközi szervezeteknek, így a Vöröskeresztnek is, hogy civileket szállítsanak. Ha megszegjük ezt a szabályt, azzal a százezrek életén segítő tevékenységünk kerül veszélybe. Ezt a kockázatot nem vállalhatjuk" - érvel Cecilia Goin, az ICRC sajtómegbízottja. Az itt dolgozó szervezetek kénytelenek betartani a játékszabályokat, ha tovább akarnak dolgozni.
Az ENSZ kényes témára tapintott, amikor elindította szudáni rádióját, amelyet egy svájci szervezettel közösen üzemeltet. "Sok felvilágosító, informáló jellegű műsorunk van az emberi jogokról, egészségügyről, a darfuri békefolyamatról, a politikáról" - meséli Mester Katalin, a Miraya FM magyar producere. "Sok helyen az emberek nem tudnak olvasni, tévéjük nincs, így rádión lehet őket a legkönnyebben elérni. Eddig három nyelven vannak híreink, de további tíz törzsi nyelven is szeretnénk sugározni az irodalmi arab, a szudáni arab és az angol mellett. A kormányzat nem szól bele abba, hogy mit sugárzunk." Amikor a kényes kérdést feszegetem, hogy van-e hallgatólagos megegyezés, hogy nem beszélnek a kormány ellen, diplomatikusan válaszol: "Minden véleménynek helyt adunk. Megpróbálunk függetlenek maradni."
Kartúm, 2007. november