Megszavazzák Tóth Károly indítványát
"Nem szeretnék rosszhiszemű lenni, de az sem zárható ki, hogy ez egy blöff a szocialisták részéről. Várjuk ki a végét!" - ezt nyilatkozta lapunknak Tarlós István a szocialista Tóth Károly indítványa kapcsán. A Fidesz népszavazási kampányának politikai felelőse úgy érzi, nem Tóth Károly magánakciójáról van szó, "a szocialistákra ugyanis a kollektív gondolkodás a jellemző".
- Ha nem lenne a vizitdíjról és a tandíjról népszavazás, nyilvánvalóan nem jutott volna Tóth Károly eszébe ezek eltörlése. S nem is a szocialisták bölcs belátásáról van szó, hanem a naponta jellemző negatív intézkedések, illetve a népszavazási kampány hatásáról. Egyszerűen megijedtek - véli Tarlós, aki szerint, ha az Országgyűlés megszavazza Tóth Károly indítványát, az a "népszavazás győzelmét is jelenti".
Navracsics Tibor ugyanakkor lapunknak úgy nyilatkozott: nem feltétlenül zárná ki a vizitdíjról és a kórházi napidíjról a népszavazást, ha a T. Ház Tóth javaslatának a hatására januártól eltörölné ezeket. Volt már arra példa ugyanis, hogy a koalíció hozott egy döntést, megszavazták, később viszont "visszacsinálták" - emlékeztetett a Fidesz frakcióvezetője. A KDNP egészségügyi szakpolitikusa, Nagy Kálmán szerint Tóth Károly módosító indítványa "még messze nincs azon a ponton, hogy a népszavazás sorsára kihasson".
- Ez a javaslat egyelőre egy olyan futball-labda, amely az ellenfél, vagyis a szocialisták térfelén pattog - tette hozzá Nagy Kálmán.
Mindenesetre, ha a szocialista képviselő javaslata eljut odáig, hogy az Országgyűlés szavaz róla, a Fidesz és a KDNP is igennel voksol.
Információink szerint ugyanakkor a Fidesz időt akar nyerni, Tóth Károly váratlan indítványa nyomán ugyanis csak a dilemmák sorakoznak: ha a parlamenten átmenne a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése, az MSZP és az SZDSZ már hitelesen kampányolhatna azzal, hogy a kérdés eldőlt, teljesen feleslegessé vált a népszavazás (ráadásul drága pénzen). Vagy: legalább 2 millió 100 ezren elmennének-e szavazni, ha csak a tandíj eltörlése lenne a cél? Mi legyen a másik három, még az Alkotmánybíróság előtt lévő népszavazási kezdeményezés - termőföld, patikaliberalizáció, kórház-privatizáció - sorsa? Információink szerint ezekre a kérdésekre a Fidesz-frakció vezetése pénteken kísérli megfogalmazni a választ.
Elképzelhető az is, hogy ha januártól nem lenne vizitdíj és kórházi napidíj, azzal megrendülhetne az Orbán Viktor által sulykolt szociálisválság-teória - s könnyen előfordulhat, hogy a Fidesznek egy másik stratégiát kell kidolgoznia a reformok és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megbuktatására.