Az elesés ellen tajcsival

Egyedülálló kezdeményezést indított útjára a kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórházban Fehér Miklós főorvos. A mozgásszervi betegségek megelőzésére és gyógyítására szakosodott kórházban a napokban kezdődött el az a tanfolyam-sorozat, amelynek során az erre vállalkozó idős emberek heti kétszeri, legalább fél évig tartó program során sajátíthatják el a keletről jött mozgásművészet, a tajcsi azon elemeit, amelyek segítségével megelőzhetőek a gyakori elesések.

- Amikor a csontok mésztartalma csökken, nagyon gyakran töréssel végződik a baleset. Csak a tatabányai kórház évente legalább kétszáz combnyaktörést szenvedett beteget bocsát rehabilitációra. - mondta a főorvos.

Fehér Miklós tíz évvel ezelőtt Párizsban járva figyelt fel arra, hogy a közparkokban különös, számára addig ismeretlen mozgássort gyakorolnak vegyes életkorú csoportok. Akkor hallott először a tajcsiról. Egy tavalyi, rehabilitációs világkongresszuson elhangzott előadásban a mozgásművészet témája már arról szólt, hogy hatvanöt éven felüliek egy csoportjában, ahol a tajcsit hívták segítségül, ötven százalékkal csökkent a csoportban az elesések aránya.

A főorvost az imponáló adat meggyőzte arról, hogy érdemes lenne itthon is megpróbálkozni a módszerrel, amely nemcsak a megelőzésben, de a rehabilitációban is segíthet. A kórház vezetése és a polgármesteri hivatal rábólintott az elképzelésre, amelynek megvalósításához Fehér Miklós lelkes segítőre talált egy Tatán élő, hazai tajcsimesterben, Kiss Lászlóban, aki jelképes összegért vállalta a programban részt vevők oktatását.

Megkeresték az ötlettel a kisbéri és a környékbeli nyugdíjasklubokat, hogy első lépésben az ő közreműködésükkel indíthassák a programot. Negyvenen vállalkoztak rá, hogy ugyancsak jelképes tanfolyami díjért - alkalmanként százötven forintért - hetente kétszer, legalább fél évig részt vesznek az elesésmegelőzést segítő gyakorlatokon.

Egy debreceni gyógyszergyár vállalkozott arra, hogy támogatja a tanfolyamot. A kisbéri kórházat sem veti fel ugyanis a pénz, arra sem futja, hogy a hidroterápiás részlegen a gyógymedencéket feltölthessék vízzel. A száraz medencéket látva a tajcsit oktató mester még jelképes honoráriumáról, havi harmincezer forintról is hajlandó lett volna lemondani, ha azzal segítheti, hogy a betegek a hidroterápiát is igénybe vehessék - tudtuk meg a főorvostól.

A tavaly átadott, több mint kétmilliárdos állami támogatásból és a környékbeli települések ötvenmilliójából felépült létesítmény az ország legkorszerűbb rehabilitációs eszközökkel felszerelt kórháza, ám filléres gondokkal küzd - tudtuk meg a főorvostól, aki mindezek ellenére reméli, tajcsi programjuk idővel olyan népszerű és eredményes lesz, hogy országosan is elterjedhet.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.