Parlamenti vita: beleszólhatnak-e a biztosítók a gyógyításba
Ma folytatódott a parlamentben az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény általános vitája.
A Fidesz egyelőre nem nyújtja be az egészségbiztosításról szóló határozati javaslatát - jelentette be Mikola István, a párt szakpolitikusa Budapesten, sajtótájékoztatón. Az ellenzéki képviselő azt mondta, megvárják a parlament előtt lévő, az egészségügyi miniszter által beterjesztett, az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslat "sorsát", és csak utána terjesztik a Fidesz alternatív javaslatát az Országgyűlés elé. Mikola István közölte: támogatni fogják Tóth Károly (MSZP) módosító javaslatát, amely a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését célozza. Az Egészségügyi Minisztérium szerint nem okozott komoly meglepetést, mégis sajnálattal értesültek arról, hogy a korábbi ígéretek ellenére kedden sem hozta nyilvánosságra alternatív egészségbiztosítási javaslatát a Fidesz.
A pénztárakban az állami többség biztosított, a parlament dönti el a járulékok mértékét és a szolgáltatási csomagok tartalmát - ezt már az ugyancsak MSZP-s Perjési Klára mondta. Hozzátette: a parlament előtt lévő törvényjavaslat megőrzi az egységes biztosítást, szolidáris és biztosítja az esetleges betegség szerinti igénybevételt.
Béki Gabriella (SZDSZ) azt hangsúlyozta, hogy olyan garanciákat építenek be a törvényjavaslatba, amelyek optimalizálásra kényszerítik a pénztárakat, hogy pont annyit költsenek, amennyi szükséges a beteg meggyógyítására. Hozzátette: a pénztáraknak nem lesz befolyása az orvosszakmai döntésekbe, továbbra is az orvosok határozzák meg a protokollokat.
Eltörölné a vizitdíjat egy szocialista képviselő
A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését javasolja 2008. január 1-től a szocialista Tóth Károly; a képviselő az egészségbiztosításról szóló törvényjavaslathoz nyújtott be erről szóló módosító indítványt. Mikola István szerint a Fidesz támogatja a javaslatot.
Tóth Károly a kezdeményezését azzal indokolja, hogy az egészségbiztosításról szóló törvénnyel egy ténylegesen biztosítási elven nyugvó új rendszer jön létre, így szükségtelenné válnak az eddig "fontos szerepet betöltő szemléletformáló eszközök", mint a vizitdíj és a kórházi napidíj.
Az ellenzék a kockázatközösség mellett
A KDNP-s Puskás Tivadar arról beszélt, hogy pártja továbbra is a kockázatközösség és a szociális biztonság mellett van, ezért szerinte le kell venni a javaslatot a napirendről, és meg kellene maradni a betegek biztonságát jelentő társadalombiztosítási rendszerről.
A fideszes Horváth Zsolt pártja alapelveit sorolva elmondta: a Fidesz az egységes társadalombiztosítás megőrzését, azaz a nemzeti kockázatközösség megtartását, a nyereségorientált üzleti biztosítók távoltartását az egészségbiztosítási rendszertől, valamint a versenynek a szolgáltatói szinten való megjelenítését, és nem a biztosítási piacra való emelését kéri. Horváth Zsolt szerint a javaslat pontosan ezt a három alapelvet akarja megváltoztatni, és ezért nincs miről beszélni addig, amíg ilyen törvényjavaslat van az Országgyűlés előtt.
Nagy Kálmán (KDNP) azt mondta, nem a betegekért lesz verseny, hanem a pénzért, a járulékot pedig emelni fogják, hiszen a jelenlegi összegből nem lehet az ellátásokat megfelelő színvonalon nyújtani.
(MTI)
Horváth Ágnes felszólalása a vitanapon