Fogságban a volt khmer elnök
Ismeretes, hogy a vörös khmer tényleges vezetője, Pol Pot, illetve a genocídium operatív irányítójának tartott Ta Mok már meghalt. Az év első felében tartóztatták le a mozgalom fő ideológusát, Nuon Cheát és az S-21-nek nevezett kihallgatóközpont vezetőjét, a Duch mozgalmi néven elhíresült Kaing Guek Eavot. A múlt héten fogták el a rendszer külügyminiszterét, Ieng Saryt, és feleségét, a szociális ügyek volt miniszterét, Ieng Thirithet. Mindegyik elfogott súlyos beteg. Magát Khieu Samphant is úgy tartóztatták le, hogy agyvérzés miatt egy fővárosi kórházba szállították.
A volt államfőt a vörös khmer leginkább intellektuális elemei között tartották számon. Az ötvenes években Párizsban járt egyetemre, s ott kapcsolódott be a baloldali khmer mozgalomba. 1959-es hazatérése után lapszerkesztőként dolgozott, majd kétszer is parlamenti képviselővé választották. Egy darabig még Norodom Szihanuk herceg kormányának is tagja volt, mint miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter, míg az amerikaiak által hatalomra juttatott Lon Nol elleni háború idején ő volt a vörös khmer erőinek katonai parancsnoka. Amikor átvették a hatalmat, a nyugati sajtó széles körben úgy gondolta, hogy ő lesz a tényleges vezető. Ez valószínűleg nem így volt, bár a vörös khmeren belüli pontos viszonyok ma sem ismertek. A vietnami intervenció elől Pekingbe menekítették, de hamarosan visszatért, s minden bizonnyal ő volt a túlélő vörös khmer vezetője. Agyvérzéséig szabadon élt Pailinban, ahol mozgalma is ellenőrzi a hatalmat, ha háborút már nem is folytat.
A sors iróniája, hogy éppen a múlt héten jelentek meg az emlékiratai. Ebben kifejti, hogy a tömeggyilkosságok nem szerepeltek a vörös khmer ideológiájában és terveiben, erre vonatkozóan nem voltak központi utasítások, azok szerinte egyes túlbuzgó területi vezetők számláira írhatók. Ő maga a saját interpretációja szerint elnökként virtuális fogságban töltötte az idejét.