Olmert óvatosan ígért Abbasznak
Az utolsó egyeztetést tartotta tegnap Ehud Olmert izraeli kormányfő és Mahmud Abbasz palesztin elnök a közel-keleti konferencia előtt, amelyet november 26-27-én rendeznek az egyesült államokbeli Annapolisban. Olmert a közel-keleti útitervben rögzített egyik fő izraeli kötelezettségnek akart eleget tenni, amikor közölte, hogy nem építenek új zsidó telepeket. Arról azonban nem tett említést, hogy a már meglévő telepeken befagyasztják-e a további építkezéseket, amint ezt a palesztinok és az amerikaiak is szorgalmazzák - írta a Reuters.
Ezért is reagáltak hűvösen palesztin tisztségviselők Olmert bejelentésére. Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló leszögezte: vagy száz százalékban számolják fel a telepek létesítését vagy sehogy, mert ebben a kérdésben nincs középút. Erakat szerint Olmert mostani gesztusával nem teljesíti teljes mértékben a zsidó állam kötelezettségét, mert a felszámolási ígéret nem vonatkozik a már meglévő telepeken a "természetes növekedés" keretében folytatott építkezések befagyasztására.
Az Egyesült Államok által támogatott közel-keleti útiterv önálló palesztin állam megalapítását irányozza elő - emlékeztet az MTI. A 2003-ban elfogadott menetrend első lépéseként Izraelnek le kellene állítani a zsidó telepek létesítését, valamint fel kellene számolnia az illegális telepeket (ez utóbbira Olmert ezúttal is ígéretet tett). Bár Izrael közel tíz éve nem hozott létre új telepet Ciszjordániában, a meglévő telepeken belül mindvégig folytatta az építkezést. Két és fél millió palesztin mellett jelenleg 270 ezer telepes él e területen.
Eközben az izraeli kormány jóváhagyta közel négyszázötven, a mérsékeltnek nyilvánított Fatah párthoz tartozó palesztin fogoly szabadon bocsátását. E döntés célja szintén az volt, hogy a zsidó állam jó szándékát demonstrálják az annapolisi konferencia előtt. Mahmud Abbasz (vasárnap Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel találkozva) megerősítette a palesztin fél elvárását, hogy a konferencia a végső tárgyalások kiindulópontja legyen, pontos napirenddel.
Ehud Olmert ma Egyiptomba látogat, és találkozik Hoszni Mubarak államfővel. A váratlan vizittel Izrael azt szeretné elérni, hogy minél több arab ország részt vegyen a közel-keleti konferencián. Szaúd-Arábia tegnap a zsidó "telepek befagyasztását" sürgette, ám arról nem szólt, hogy jelen lesz-e a november végi tanácskozáson. Az Arab Liga külügyminiszterei pénteken üléseznek Kairóban, hogy a részvételről határozzanak.
A palesztin gazdaság fellendítését célzó projekteket jelentett be Tony Blair volt brit kormányfő, a közel-keleti kvartett (ENSZ, EU, Egyesült Államok, Oroszország) megbízottja. A tervek között szerepel csatornahálózat kiépítése Gázában és ipari zóna létrehozása Hebronban. A fő cél a gazdasági tevékenységek élénkítése és a munkahelyteremtés.
Mint Blair fogalmazott, "meg kell mutatni az embereknek, hogy bizonyos dolgok igenis megváltozhatnak".
Nyissák meg a jeruzsálemi palesztin intézményeket!
Rijád al-Malki, a palesztin hatóság tájékoztatási minisztere szerint az annapolisi békekonferencián kérni fogják, hogy nyissák újra a palesztin intézményeket Jeruzsálemben. Az igény egyébként része a közel-keleti béketerv (vagy úti terv) első fázisának is. Al-Malki ismét hangsúlyozta, hogy a hatóság elkötelezett a béketerv végrehajtásában. A kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján elmondta, hogy jelenleg egy biztonsági stratégia kialakításán dolgoznak, melynek célja, hogy elkerüljék a káosz létrejöttét a nyugati parton, s valójában ezért cserében kérnék az intézmények megnyitását Kelet-Jeruzsálemben. Al- Malki jelezte, hogy Annapolisban kérni fogják továbbá a bebörtönzöttek "komoly és jelentőségteljes" szabadon bocsátását, továbbá minden építkezés azonnali leállítását az izraeli telepeken.