A Robinson-ügy tanulságai
Mint korábban már hírül adtuk, a Nemzeti Filmiroda korhatárbizottságának döntése alapján az úgynevezett II-es kategóriába sorolták be a művet. Közismertebben ez a 12-es karikát jelenti, azaz tizenkét év alatti gyermekeknek, csak szülői felügyelettel ajánlott a film megtekintése. A döntés jogosságát és szakmai korrektségét megkérdőjelezte az a tény, hogy az animációs mozi a világon szinte mindenhol korhatár nélkül megtekinthető.
A Robinson család április
5-én került a mozikba - és megbukott. Nem jelenthető ki biztosan, hogy csakis a szigorú korhatár-besorolás miatt, de az ügy attól igazán pikánssá válik, hogy Hiller István oktatási és kulturális miniszter megsemmisítette a filmiroda határozatát, majd július 20-án mentesítette a filmet a korhatár alól. Fölvetődik a jogos kérdés, hogy miért tart egy ilyen egyszerű döntési folyamat csaknem négy hónapig.
A bürokrácia útvesztőit úgy is lehetne jellemezni, hogy a 2003-as filmtörvény (és időközbeni módosítgatásai) végrehajtási rendeletei hiányosak, és a gyakorlatban leginkább működésképtelennek tűnnek. A korhatár bizottság drákói szigorral meghozott besorolása március 27-i keltezésű. A Fórum Hungary fellebbezése - amelyet egyenesen a kulturális miniszternek kell címezni - április 2-án, néhány nappal a bemutató előtt megszületett. Az április 27-i miniszteri válasz több mint meglepő volt: mivel a Filmiroda vezetőjének, Taba Miklósnak kiadmányozási joga nem tisztázott, a korhatár besorolást első körben megsemmisítette. Ez az abszurd helyzet úgy alakulhatott ki, hogy korábban a Nemzeti Filmirodát beolvasztották a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalba és senkinek sem tűnt fel, hogy ezzel az igazgató elvesztette az aláírási jogát. A Fórum ezek után május 18-i keltezéssel ismét megkapta a 12-es karikát jelentő besorolást, immár a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Elnökétől, Varga Kálmántól. Ezután született meg a forgalmazó második fellebbezése, május 30-án - 55 nappal A Robinson család bemutatója után.
A film addigra egyébként már rég elvérzett a mozikban. Ezek után mondhatnánk, hogy úgyis mindegy, de a fellebbezés elbírálása nem sikerült a köznyelvben is sokat emlegetett 30 napos határidő alatt, a már említett új besorolásra újabb 51 napot kellett várni. Összességében: 109 nap alatt derült ki, hogy amit a világon mindenhol a gyerekeknek szántak, a magyar csöppségek számára is vetíthető. Lenne.