Ismét euró tízmilliókkal zsonglőrködik a német újgazdaság bukott csillaga
A 31 éves Windhorstot azonban mindez kevéssé zavarja: ismét üzletel, méghozzá nem is rosszul. Annyi megtanult, hogy a befektetők pénzét nem saját cégeibe teszi, hanem egy londoni és egy berlini befektetési alap képviseletébe más ígéretes vállalkozásokba forgatja. Ilyen jövedelmező akció volt a Freenet nevű hamburgi internetszolgáltató részvényeivel való bűvészkedés: addig zsonglőrködött az értékpapírokkal, amíg több mint százmillió eurós nyereséggel kiszállt az üzletből.
Hitelezői azonban eddig egy centet sem látnak a csinos összegből, mert a kölyökképű Windhorst elleni csődeljárás még tavaly olyan kiegyezéssel zárult, ami az első cégét alig tizenöt évesen alapító fiatalembert lényegében „törölte” az adósok listájáról. A vesztfáliai Rahdenből származó Windhorst első millióit azzal kereste, hogy Délkelet-Ázsiából importált alkatrészekből számítógépeket szerelt-szereltetett össze. A Windhorst Electronics GmbH 1995-1996-ban százmillió eurót meghaladó éves forgalmat bonyolított. A zseninek nevezett és agyonsztárolt ifjú vállalkozót a politika is felfedezte: az akkori kereszténydemokrata kancellár, Helmut Kohl is felkarolta.
Windhorst elkezdett terjeszkedni, holdingjába reklámcég és olajipari érdekeltség is tartozott. Hanoiban saját magáról elnevezett felhőkarcolókat tervezett építeni. Egy ideig a híres hollywoodi sztár, Michael Douglas is üzleti partnere volt, s olyan neves pénzintézetek hiteleztek neki, mint a Deutsche Bank vagy a Crédit Suisse. Elsőként, még 2000-ben a vietnami ingatlanberuházása fulladt kudarcba, majd az internetlufi kipukkanásával a többi vállalkozás is bedőlt. A hitelezők a 78 millióból alig kettőt láttak viszont.
Az ügyészség azt követően kapcsolódott be, hogy felmerült a hitelcsalás gyanúja. Windhorst 2001 nyarán – beruházások finanszírozására - több mint tízmillió eurót kapott a magánklinika-hálózatáról ismert Ulrich Marseille-től. A pénzt azonban svájci számlájára utalta, s adósságait igyekezett rendezni. Úgy próbált a felszínen maradni, hogy a korábbi nigériai diktátor, a véres kezű Sani Abacha klánjának szerette volna átjátszani ingatag cégbirodalmát – az ügyletből végül nem lett semmi.
A berlini államügyészség jelenleg csalás, csődbűntett és tőzsdei manipuláció alapos gyanújával nyomoz Windhorst ellen. Függetlenül attól, hogy az eljárás vádemeléssel végződik-e, Marseille nem nyugszik: ő csak akkor bont pezsgőt, ha a „csodagyerektől” visszaszerzi a több mint 10 millió eurót.
Berlini tudósítónktól