A radikális függetlenségi párt nyert Koszovóban
A Működő Demokrácia (Democracy in Action) civilszervezet megfigyelőcsoportjának vasárnapi pristinai tájékoztatása szerint a szavazatok 90 százalékának összeszámlálása alapján az eddig ellenzékben volt PDK 34 százalékkal vezet, míg a koszovói függetlenség apostola, Ibrahim Rugova által alapított, eddig a legjelentősebb politikai erőnek számító Koszovói Demokratikus Szövetség (LDK) 22 százalékkal a második helyen áll.
Az LDK 2004-ben még a voksok 44 százalékát kapta meg.
A választásra jogosultak nem egészen tíz százalékát kitevő szerbek bojkottja pedig gyakorlatilag teljes volt. Északon, ahol mintegy negyven százalékuk egy tömbben él, egy-két, a helyi és a belgrádi vezetők tiltásával dacoló ember ment csak el szavazni (Leposavicban például 0,3 százalékos, Zvecanban 0,75 százalékos volt a részvétel), de a délen albán többségtől körülvéve, kis enklávékban élő szerbek közül is legfeljebb 3 százalék szavazott.
Az egykori gerillaparancsnokból politikussá lett Thaqi Koszovói Demokratikus Pártjának (PDK) valószínű győzelme egy korszak végét jelenti: tizennyolc év után megszűnik a legerősebb politikai erő lenni a koszovói függetlenség apostola, Ibrahim Rugova által alapított Koszovói Demokratikus Szövetség (LDK).
A választási bizottság hivatalos részeredményeire egyelőre várni kell, de a koszovói nem kormányzati szervezetek Valós Demokrácia nevű szövetségének bejelentése szerint a PDK a voksok mintegy 34 százalékát szerezte meg, míg az LDK-t a szavazók 22 százaléka választotta.
Kettőjüknek biztos abszolút többsége van a parlament 100 tagú albán részében. Mivel más módon nem juthatnak biztos fölényhez (akikkel megteremthetnék, azokkal a pártokkal nem akarnak szövetkezni, akikkel pedig összefognának, azok nem elég erősek), a legvalószínűbb az, hogy nagykoalíciót alkotnak. Bár a választási kampányban igen heves küzdelmet vívtak, sokszor dühödten támadták egymást, már a szombati voksolás előtt kiszivárgott annak a híre, hogy vezetőik a színfalak mögött megegyeztek a közös kormányalakításban.
Erre sürgeti őket az a körülmény is, hogy december 10-én, a közvetítők jelentésének elkészültével valószínűleg lezárulnak a Koszovó jövőjéről folytatott tárgyalások. Abban, hogy a dél-szerbiai tartománynak függetlenné kell válnia, s minden megoldás, amely ennél kevesebbet ad, elfogadhatatlan, csaknem minden koszovói politikai erő egyetért.
Egyöntetűen vallják azt is, hogy a függetlenséget szükség esetén egyoldalúan is ki kell kiáltani, s csak abban van köztük különbség, hogy ezt mikorra időzítsék. A miniszterelnöki tisztség várományosa, Hasim Thaqi annak a híve, hogy ez hamar bekövetkezzen.
(MTI)