Csekély érdeklődés mellett, békésen zajlottak le a koszovói választások

Nyugodtan, incidensek nélkül, nem túl nagy érdeklődés mellett zajlott szombaton a választás Koszovóban. Az ENSZ-közigazgatás alatt álló dél-szerbiai tartomány mintegy másfél millió szavazásra jogosult lakosa a 120 tagú parlament, 30 területi önkormányzat összetételéről és az utóbbiak vezetőiről döntött. Hogy pontosan hányan, azt még nem lehet tudni, de aki akarta, az a szavazókörök 19 órai zárásáig leadhatta a szavazatát.

Az este rendelkezésre álló legfrissebb - a voksolást felügyelő ENSZ-közigazgatástól, az UNMIK-tól származó - hivatalos adat szerint 14 óráig 24 százalékos volt a részvétel - közölte az MTI-vel Kakuk György észak-koszovói ENSZ-szóvivő.

A mintegy 150 ezer, még Koszovóban élő szerb lényegében bojkottálta a voksolást. Északon, ahol a mintegy negyven százalékuk egy tömbben él, a szavazóhelyiségek zöme a helyi önkormányzatok tilalma nyomán ki sem nyitott, szavazni pedig csak néhány ember ment el. Az ország középső és déli részén, ahol az albán többségbe ékelt zárványokban él a koszovói szerbség 60 százaléka, valamivel nagyobb, de még mindig elenyészően csekély volt a részvétel. A Pristina melletti Gracanicában, Artemije püspöknek, a szerb ortodox egyház koszovói vezetőjének székvárosában például 3 százalékot tett ki.

A szerb politikai vezetők már hónapokkal ezelőtt meghirdették, hogy a jövő év elején esedékes szerbiai helyhatósági választásokkal egy időben tartanak voksolást Koszovóban. A szerbek távolmaradása az urnáktól nem változtat azon a tényen, hogy a 120 tagú parlamentben 10 hely biztosított számukra. Ezeket végső soron úgy is be lehet tölteni, hogy az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK vezetője kijelöli a képviselőket - például azok közül, akik a parlamenti választásra állított 8 szerb listán szerepeltek.

További tíz képviselői hely a többi nemzeti kisebbség számára van fenntartva, s az albán választók így 100 mandátumról dönthettek. Ezekért kilenc párt és két egyéni jelölt versengett, s az előzetes felmérések szerint hat pártnak van esélye a parlamentbe kerülésre. Az igazi küzdelem két erő, az első koszovói elnök, Ibrahim Rugova teremtette Koszovói Demokratikus Szövetség (LDK) nevű vezető kormánypárt, és a jelenleg ellenzéki, Hasim Thaqi irányítása alatt álló Koszovói Demokratikus Párt (PDK) között zajlik.

A szavazás előzetes eredményei - a bonyolult voksolási rendszer miatt - két-három nap múlva várhatók, a véglegesek pedig csak a hónap végén. Hosszas kormányalakítási tárgyalásokra azonban nem kell számítani. Agim Ceku leköszönő miniszterelnök szombaton kijelentette, hogy a választások nyomán megalakítandó koszovói hatalmi szervek felállnak december 10-re, amikor a függetlenedni akaró tartomány sorsáról szóló tárgyalásokat felügyelő nemzetközi hármas átadja jelentését Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak.

Hasim Thaqi, aki az MTI tudósítójának a voksolás előestéjén magabiztosan kijelentette, hogy győzni fog, ehhez még azt is hozzátette, hogy az új - reményei szerint általa vezetett - pristinai kormány rögtön december 10. után kikiáltja a függetlenséget. Ahhoz azonban, hogy ez bármit is jelentsen, kevés a kormányakarat, parlamenti jóváhagyás is kell. Márpedig több vezető albán párt az utóbbi időben bejelentette, hogy alaposan megfontolna egy ilyen döntést.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.