Népszavazást követelnek a radarállomást ellenző csehek

A Csehországba telepítendő amerikai radarállomás ellen tüntetett néhány ezer ember szombaton délután Prágában.A mintegy 3000 tüntető bírálta a jobbközép kormány politikáját, és követelte, hogy az amerikai radarállomásról írjanak ki országos népszavazást. A tüntetésen olyan közismert személyiségek mondtak beszédet, mint Milan Stech szakszervezeti vezető, Marta Kubisová emberi jogi aktivista és népszerű énekes, Vera Chytilová világhírű filmrendező.

Jan Neoral, Trokavec falu polgármestere bejelentette, hogy radar tervezett színhelye, a Prágától 60 kilométerre délnyugatra fekvő Brdy katonai körzet környékén lévő mintegy 50 település több mint kétharmada helyi népszavazáson utasította el a radart. A civil szervezetek által rendezett tiltakozó akció résztvevői a Vencel térről a kormány székhelye elé vonultak, s elégedetlenségüket fejezték ki a demokráciai állása miatt Csehországban. A tömeg egy része a kormány lemondását követelte.

A Vencel tér másik oldalán mintegy 300 ember ugyanakkor a radarállomás megépítése mellett tüntetett. Szerintük az amerikai radarállomás Csehország biztonságát szolgálja, s az ügyben a parlamentnek kellene döntenie.

Csehországban november 17. állami ünnep, az 1939-es és az 1989-es diáktüntetések évfordulója. Mindkettőt a korabeli hatalom - az első esetben a nácik, a másik esetben a kommunisták - erőszakkal feloszlatták. A történelmi események színhelyén lévő emléktáblákat vezető kormánypárti és ellenzéki politikusok egyaránt megkoszorúzták.

"November 17-nek ideáljai, a demokrácia és a szabadság még nem győzedelmeskedtek véglegesen.  Az embereknek és a politikusoknak újra meg újra fel kell tenniük a kérdést, hogy már eléggé érettek vagyunk-e a demokráciára, levontuk-e a tanulságokat a múltból" - mondta újságíróknak Mirek Topolánek kormányfő, amikor virágot helyezett el a "bársonyos forradalom" emléktáblájánál. "A szabadság nagyon törékeny virág. Állandó gondozásra és öntözésre szorul" - tette hozzá.

Václav Klaus elnök szerint a kommunista totalitarizmus kialakulásához nagymértékben a cseh értelmiség is hozzájárult, amely a két világháború közti időszakban "behódolt a baloldali utópiáknak". A csehszlovákiai kommunista rendszer létrejöttének másik döntő oka, hogy a lakosság nagy része a II. világháború előtt csalódott a nyugati szövetségi rendszerben, és a háború után Oroszországtól remélt nagyobb biztonságot - vélte az elnök.

Az ünnepet kihasználva a neonácik is tüntetést rendeztek. A fekete ruhába öltözött mintegy 100-150 szélsőséges a prágai Hyde Parknak minősített Palacky téren jelképesen eltemette a csehországi "szólásszabadságot". A szélsőségesek ezzel bírálták azt, hogy a hatóságok november 10-én a kristályéjszaka évfordulóján megakadályozták a neonácik menetét a régi prágai zsidó negyedben.

Rendőri jelentések szerint az összes tüntetés rendezetten és incidensek nélkül zajlott le.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.