Több ezer halottja lehet a bangladesi ciklonnak
Sekar Csandra Dasz, a dakkai kormány válsághelyzetekkel foglalkozó hivatalának a helyettes vezetője elmondta: a hatóságok arra számítanak, hogy a mentőalakulatok a következő napokban újabb holttestek ezreire bukkannak. A katasztrófavédelmi szerveknek kevés információ áll rendelkezésre a külvilágtól elzárt területeken kialakult helyzetről, illetve az ottani áldozatok számáról - fűzte hozzá.
A legutóbbi hivatalos adatok szerint a halálos áldozatok száma már meghaladta a 930-at, de két magántelevízió, az ATN Bangla és a Channel-i egymástól független jelentésében 1300, illetve 2000 halottról tett említést.
Szakértők emlékeztetnek arra, hogy pontosan 16 éve egy, a mostanihoz hasonló erejű ciklon több mint 143 ezer ember életét oltotta ki, 1970-ben pedig félmillióan vesztek oda az akkori trópusi szélviharban. Az idén azonban a katasztrófa sújtotta területek lakosai a korábbiaknál felkészültebben várták a Szidr nevű ciklont; csütörtökön órákkal a trópusi vihar megérkezése megkezdődött az érintett partvidékről a tömeges kitelepítés.
A Szidr óránkénti 250 kilométeres sebességgel csapott le a Bengáli-öböl térségére, és a vihar 5 méter magas hullámokat gerjesztett. Szombaton katonai helikopterek és hadihajók nagy erőkkel folytatták tovább a kutatást. Több helikopter a letarolt térségek fölötti légtérből dobott le élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszerszállítmányt a rászorulóknak. A térségben állomásozó amerikai haditengerészeti erők is készenlétben állnak, hogy bangladesi kérés esetén bekapcsolódjanak a mentésbe.
Ahmed Fahruddin, a hadsereg által támogatott ideiglenes kormány vezetője kérte a vihar sújtotta területek illetékeseit: mielőbb hantolják el a holttesteket, hogy ezzel elejét vegyék járványos betegségek terjedésének.
A várhatóan nagyszámú halálos áldozaton túl a Szidr tetemes anyagi károkat is okozott. Épületeket döntött romba, fákat tépett ki tövestől, villanyvezetékeket szakított le. Az elektromos hálózat megrongálódása következtében pénteken este az ország nagy része sötétbe borult. Szombaton még a fővárosban, Dakkában is mintegy 10 millió ember maradt elektromos áram nélkül.A mezőgazdaság ugyancsak megsínylette a vihar tombolását, a betakarításra váró rizsföldekben komoly károk keletkeztek, számos kistermelő birtokát pedig valósággal elmosta a ciklon.
(MTI)