Bánkúton mától várják a síelőket
A tavalyi fekete tél keresztül- húzta mindazok számításait, akik sípályákat építettek, felvonókat alakítottak ki, hótaposó gépeket vásároltak: az elmúlt tél enyhe időjárása miatt a természetes hóval működő pályák egyetlen napig sem üzemeltek Bánkúton. Itt egy sportegyesület, a Bánkúti Síklub működteti a pályákat. Az enyhe tél azonban tetemes bevételkiesést okozott, hiszen egy átlagos évben akár 20-30 millió forintos bevételt is termelnek a jegyeladásokból. Kovács Zoltán, a Bánkúti Sportközpont vezetője elmondta: pályázati pénzből sikerült felújítaniuk a turistaházat, ahol szállás, melegkonyha, pihenőhely várja a vendégeket. Abban bíznak, hogy az idei tél hidegebb és csapadékosabb lesz a tavalyinál: az elmúlt napokban csaknem harminc centiméteres hó esett Bánkúton, ezt hótaposókkal tömörítették, így ma reggel kilenc órától már fogadhatják a sportolni vágyókat. Egyelőre öt pályát tettek alkalmassá a síelésre, a hatodikon meghagyták a porhavat, amely a snowboardosoknak kedvez. A nyolc felvonóból hármat működtetnek ezen a hét végén, s később, az időjártástól függ, hogy beindítanak-e újabbakat.
Bánkúton az idén nem emelték a jegyek árát: az alkalmankénti, lyukasztós jegy egy menetre száz forintba kerül, az egész napos bérlet ára 4000 forint. A nyugdíjasoknak és a gyerekeknek kedvezményt adnak. Az Észak-Magyarország egyik legszebb részén, a Bükki Nemzeti Parkban kiépült bánkúti síparadicsom egyébként hat különböző nehézségű lesikló pályából és két tanulópályából áll. A síklub telente általában négy, tányéros, és négy tolókaros felvonót üzemeltet, ezeken óránként kétezren mehetnek fel a pályák tetejére.
Kékestetőn, az ország legmagasabb pontján negyven centiméteres a hóréteg. A pályákat működtető Mátra Centrum Kft. mégsem indítja be a felvonókat ezen a hét végén - erre december elsejéig várniuk kell a síelni vágyóknak. Bajnóczky Zsolt, a társaság sajtóreferense elmondta: a meteorológiai előrejelzések szerint a jövő hét közepén plusz hét-nyolc fok is lehet, s akkor elolvad a hó. Ezért egyelőre nem éri meg beindítani a felvonókat, tömöríteni a havat, előkészíteni a pályákat és elindítani a síbuszokat. Ez nem zárja ki, hogy mégis síeljenek itt azok, akik a tetőről a Veronika-rétig, előkészítetlen terepen, s akár porhavon is lecsúsznak, majd visszagyalogolnak a pálya tetejére - ez ugyanis nem tilos.
A Mátra tetején található az ország leghosszabb, csaknem két kilométeres lesiklópályája. Erre az évre készült el az északi pályákat kiszolgáló új felvonó, amely egy fekete jelzésű, nehezebb 590 méteres, és egy piros jelzésű 390 méteres pályához kapcsolódik. Kékestetőn így összesen három kilométernyi pályán lehet siklani, ha decemberben itt is megkezdődik a szezon. A kékestetői síközpontot ötven évre bérbe vevő Mátra Centrum Kft. üzleti titokként kezeli, mekkora bevételkiesést okozott a cégnek, hogy miközben több tízmilliós fejlesztéseket valósítottak meg, tavaly egyetlen napig sem működtek a felvonók. Bajnóczky Zsolt erre a kérdésünkre azt válaszolta: ötven évre terveznek, abba "belefér" egy rosszabb év, de remélik, hogy nem lesz még egyszer a tavalyihoz hasonló, rossz szezonjuk.
Ebben reménykednek a kisebb pályák kezelői is. A szilvásváradi Szalajka-völgy bejáratánál kialakított, 270 méteres, lankás, családi sípályát a Szilvásváradi Sportegyesület sí és snowboard szakosztálya kezeli. Az alig két éve megnyitott téli sícentrum egyetlen szezonban üzemelt eddig, s tavaly hó hiányában nem tudták megnyitni a pályát. Valamivel jobb volt a helyzet a mátraszentistváni síparkban, ahol a hóágyúknak köszönhetően még a múlt évi, szélsőségesen meleg időjárási viszonyok közepette is nyitva tarthattak december végétől márciusig. Itt tavaly összesen harminchárom napon síelhettek és snowboardozhattak a téli sportok kedvelői.