A jövő háza
A budapesti romáknak nincs művészeti, képzési, kulturális központjuk, benne a szükséges színház-, koncert-, valamint kiállítótermekkel. Pedig ez nemcsak munkalehetőséget jelentene a roma származású művészeknek, hanem önreprezentációt, valamint segítené elfogadottságukat. És végre a húsz éve működő Fővárosi Cigány Ház, a Romano Kher is méltó körülmények közé kerülhetne.
Mint az októberi, Jövőt a jövőben - Együtt a fővárosért címmel megrendezett konferencián Demszky Gábor elmondta: fővárosi komplex roma koncepció készül, amely hosszabb távon megteremtheti a roma népesség társadalmon belüli esélyegyenlőségét. Ezen az eseményen jelentette be azt is, hogy a tervek között szerepel egy a Millenáris Parkhoz hasonló méretű roma kulturális központ nyitása. Ennél többet nem árult el a főpolgármester. Mint utóbb kiderült, ez nem véletlen, hiszen még halványan körvonalazott tervek sem készültek.
A városháza esélyegyenlőségi referense, Molnár Attila szerint egészen biztosan elkészül a kultúrcentrum. De hogy hol, mikor és miből, arra ő sem tudott válaszolni. Egyelőre a fővárosi komplex roma koncepció iránymutató dokumentuma készül - a Fővárosi Cigány Kisebbségi Önkormányzat és a városháza szakembereinek köszönhetően. A koncepció várhatóan a decemberi közgyűlés elé kerül, és ha elfogadják a városatyák, akkor elkezdhetik tervezni a kulturális központ megalapítását is. A várhatóan márciusra kidolgozott keretmegállapodás és stratégiai terv már tartalmazhatja azt is, mire van szüksége a modern technikával felszerelt komplexumnak. A következő lépésben pedig felkutathatják az anyagi forrást. Kevéssé valószínű, hogy a működtetés költségeit a főváros egyedül állja.
Lapunk információja szerint a leendő kultúrcentrumhoz nem új épületet húznak majd fel, hanem valamelyik fővárosi tulajdonban lévőt építik át. Ezzel kapcsolatban több helyszín is szóba került. Egyes hírek szerint volt, aki a Corvin Sétány Programba illesztette volna a beruházást, ezt azonban a RÉV8 Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési Zrt.-nél nem erősítették meg. Állítólag az ötletek között szerepelt az is, hogy a nemrég bezárt Erkel Színházban kapjon helyet az intézmény. Mások az Orczy-kert környékén keresnék az ideális helyszínt.
Két hónappal ezelőtt lapunk Fórum oldalán Daróczi Ágnes etnológus kisebb központban gondolkodott, mint a Millenáris, ugyanakkor konkrét helyszínt is megjelölt az évtizedek óta vágyott cigány múzeumnak és kutatóközpontnak. Úgy véli, a Múzeum körút 17., az egykori Károlyi-Csekonics-rezidencia, a volt műszaki könyvtár ideális hely lenne ehhez. Mint írja: "A négyezer négyzetméteres palota gyakorlatilag üresen áll, a kulturális tárca tulajdonát képező kft. működteti, vagyis hazai és nemzetközi tanácskozások lebonyolításához bérbe adja a reprezentatív palota termeit. Budapesten legalább három tucat hasonló intézmény tudná kiváltani ezt a funkciót, egyetemek dísztermeitől a konferencia-központokig és a hotelek különtermeiig. A büdzsének nyilván haszna van a jelenlegi bevételekből, de aligha annyi, amennyibe egy újonnan megépítendő - s ki tudja, mikorra elkészülő - roma kulturális intézmény kerülne!"
Megkérdeztük Daróczi Ágnest, érkezett-e válasz a felvetésére. Az etnológus lapunknak elmondta, úgy tűnik, a palotából nem lesz kulturális központ, de a fővárosi politikusok elszántsága, már ami a Demszky-féle bejelentésben szereplő kultúrcentrumot illeti, komolyan veendő. Már két éve nekikezdtek a helyzet- és igényfelmérésnek, az idén pedig a stratégiai terv készül, amelyen - városházi felkérésre - a kisebbségkutató Bársony Jánossal közösen dolgozott. A dolgozat alaposan taglalja, miféle paradigmaváltásra lenne szükség a romák emancipálódása érdekében. És kitér arra is, hogy egy kulturális komplexumnak miféle funkciókkal kellene bírnia.