Kiderül, milyen mellékest keresnek meg a baloldali osztrák képviselők
Alfred Gusenbauer pártvezető - kancellár - az elnökség hétfői ülése után közölte, hogy a szociáldemokrata képviselők mostantól az "utolsó eurócentig" elszámolnak mellékjövedelmükkel. Pénteki sajtójelentések szerint az SPÖ-frakció meglehetősen heves vita után végül úgy határozott, hogy nyilvánosságra hozzák az adatokat, de csak önkéntes alapon és mindenféle részletezés nélkül, csupán a legutolsó adóbevalláson alapuló éves nettójövedelmeket. Ez azt jelenti, hogy a bevételeket külön bontás nélkül közlik.
A frakció állásfoglalása éppúgy vonatkozik az alsó- és a felsőház tagjaira, mint az európai parlamenti képviselőkre és a miniszterekre. Az utóbbiak a törvény értelmében mellékfoglalkozást nem űzhetnek, de bérbe adott ingatlanok után hozzájuthatnak fizetésükön felüli jövedelemhez. Az adatokat a frakció honlapján fogják közzétenni. A koalíciós partner, a néppárt (ÖVP) eleve szükségtelennek tartja a nagyobb átláthatóságot, bár vannak a párton belül, akik változtatni szeretnének ezen.
Az ellenzéki zöldek máris bírálták a szociáldemokraták felemás hozzáállását. Szerintük azzal, hogy nem a részletezett bruttó jövedelmeket hozzák nyilvánosságra, "továbbra sem tesznek eleget a teljes átláthatóság kívánalmának". A zöld képviselők egyébként már közzétették mellékjövedelmeiket.
A másik két ellenzéki párt, a szabadságpárt (FPÖ) és a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) ugyancsak kevésnek tartja az SPÖ döntését: szerintük az önkéntes alapon történő bevallás azt jelenti, hogy a szociáldemokratáknak van titkolnivalójuk.
A jelenlegi szabályozás szerint a képviselők csupán arra vannak kötelezve, hogy bejelentsék a törvényhozás illetékes bizottságának, ha 1123 eurót meghaladó mellékkeresettel rendelkeznek. Azt már nem kell részletezniük, hogy kitől (milyen cégtől vagy szolgáltatótól) és mennyit kapnak. A lista ráadásul csak egy helyen tekinthető meg, méghozzá a törvényhozás épületének portáján. Az osztrák képviselők alapfizetése egyébként havi 8023 euró, amit évente tizennégy alkalommal folyósítanak nekik.
Barbara Prammer parlamenti elnöknő (SPÖ) már egy ideje amellett kardoskodik, hogy legyen kötelező a képviselők számára mellékjövedelmük közzététele. Javasolta, hogy ha nem is hajszálpontosan, de legalább annyit hozzanak nyilvánosságra, hogy hozzávetőleg ki mennyit keres képviselői fizetése mellé. Másrészt el akarja érni, hogy a kereseti lista az interneten is hozzáférhető legyen.
(MTI)