Szerzői jogi vita a Magyar Rádióban
A Magyar Rádió zenei együtteseinek alapfeladatai közé tartozik hangfelvételek készítése, amelyeket a rádió maga használ, illetve más rádiók műsoraival elcserélhet - mindez teljes mértékben megegyezik a nemzetközi gyakorlattal. A Magyar Rádió emellett felvételeit ki is adhatja. Ekkor azonban már meg kell állapodnia a felvételen közreműködők szerzői (előadói) jogainak megváltásáról. Gyimesi László, a Szerzői Szakértői Testület tagja, az Előadó-művészi Jogvédő Iroda elnöke szerint a szerzői jogi törvény alapján az előadóművész előzetesen "nem mondhat le valamennyi jogáról". Az előadó-művészi jogról - teszi hozzá - semmilyen formában nem lehet lemondani.
- A Magyar Rádió menedzsmentje vélhetően a költségtakarékosság jegyében igyekszik megspórolni a jogdíjakat, amelyek az előadók jövedelmének amúgy tíz százalékát adnák.
Cseh Gabriella ügyvezető igazgató lapunkkal csak annyit közölt: a Magyar Rádió rendelkezik az előadások rögzítésének, sugárzásának, a hangfelvétel kiadásának jogával, tekintettel arra, hogy az előadóművészek a rádió alkalmazottai. Emellett ugyanakkor a nyilatkozatot visszavonták, mert annak nagy része "felesleges és félreérthető" volt.
A kifogásolt intézkedést valóban visszavonták, ám az eredeti nyilatkozatot követte egy "új" tervezet, amely csak formailag tér el a kifogásolttól - a szerzői jogokat érintő részen egyelőre nem változtattak.