Orbán: a koalíciónak nincs morális alapja az egészségügy átalakításához
Orbán Viktor szerint a társadalombiztosítási rendszer módosítása "felér egy szociális rendszerváltással", ezért ezt a kérdést nem lehet erő-, párt- és parlamenti többség alapon eldönteni.
"Különösképpen nem szabad ezt megtenni azért, mert a parlamenti választáskor, amikor a választópolgárok megszabták Magyarország jövőjét, akkor épp az ellenkező irányra szavaztak, hiszen a szocialisták programja és a Fidesz programja egyértelművé tette, hogy mindkét párt meg kívánja tartani a társadalombiztosítás korábbi formáját" - tette hozzá a legnagyobb ellenzéki párt elnöke.
Szerinte a kormánykoalíciónak éppen ezért nincs se morális, se politikai alapja arra, hogy a magyar nép véleményével és érdekével ellentétes módon alakítsa át a társadalombiztosítás rendszerét.
A Fidesz elnöke hozzáfűzte: az emberek pontosan tudják, és a véleményüknek hangot is adnak, hogy ezt a változtatást nem kívánják, ha pedig ez így van, akkor a kormány ezt nem teheti meg.
Orbán Viktor kijelentette: a magyar miniszterelnök és a kormánykoalíció jövője kevésbé fontos kérdés annál, mint hogy mi lesz a magyar emberek egészségügyi ellátásával.
Laborc jelölése az NBH élére az orosz befolyás bizonyítéka
Orbán Viktor szerint az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy a "KGB-hátterű" Laborc Sándort jelölték a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére.
A Fidesz elnöke az orosz kérdésről fog előadást tartani szűk körben, egy washingtoni agytrösztben, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában - tájékoztatta az MTI-t csütörtökön.
Az amerikai látogatáson tartózkodó ellenzéki vezető azt mondta, "Amerikában pontosan látják, hogy Oroszország egy fölemelkedőben levő hatalom".
A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: 1990 után "azokat a személyes, üzleti kapcsolatokat vagy titkosszolgálati hálózatokat, tehát amelyek valaha az orosz rendszert jelentették, átmentették, hibernálták, és most ezeket kiolvasztják, ennek a része a Laborc-ügy".
Úgy tapasztalja, "amerikai észjárásban" arról van szó: "az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy egy KGB-hátterű embert akar kinevezni Magyarország biztonsági szolgálatai élére". Leszögezte, ez "magyar nemzeti szempontból is, de transzatlanti szempontból is elfogadhatatlan".
Orbán Viktor utalt Oroszország szerepére a kulcságazatokban és Magyarország energia-kiszolgáltatottságára, s hozzátette, komolyan kell venni orosz térnyerést. Rámutatott: Oroszországnak a földrajzi közelség miatt mindig lesz valamilyen befolyása Magyarországra, de ő személy szerint nem tudja elfogadni Oroszország túlzott befolyását. Úgy látja, ma "túlzott mértékű befolyás érvényesül".
A Fidesz elnöke csütörtökön New Yorkban találkozott Arthur Schneier rabbival, a New York-i Park East zsinagóga főrabbijával. A találkozó aktualitása: januárban lesz 30 éve, hogy a Szent Korona visszatért Magyarországra. E rendkívül fontos történelmi esemény "fő kivitelezője, az ügy motorja"
- mondta Orbán - Schneier rabbi volt, akinek megköszönte akkori odaadását, munkáját.
A Fidesz-elnök külpolitikai kérdésekről hosszabb eszmecserét folytatott New Yorkban Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövettel. A Fidesz elnöke azt mondta: Holbrooke régi jó barátja Magyarországnak. A magyar NATO-tagság előkészítésében és kivitelezésében döntő szerepet játszott, és a Clinton-adminisztráció idején a délszláv válság kezelésében együttműködött a magyar kormánnyal. Kiemelt kérdésként tárgyaltak a koszovói kérdésről. Orbán Viktor kifejtette: egyetértés van arról, hogy a dél-szerbiai tartomány számára a rendezés nemzetközi biztosítékát elsősorban az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak kell megadnia, más külső szereplőnek döntő súllyal nem eshet latba a szava.
(MTI)