Két év múlva kezdődhet itthon a gazdasági növekedés
A miniszterelnök szavai szerint "most fizetjük meg annak az árát, amit 2001 és 2006 között tettünk". Véleménye szerint növekedés csak akkor van, ha "merünk változtatni". "Nincs más út" - hangsúlyozta.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán publikált előzetes adatai szerint a gazdasági növekedés a harmadik negyedévben 1 százalék volt, a naptári hatás kiszűrésével pedig 1,1 százalékot tett ki. Gyurcsány Ferenc elmondta: a növekedési problémákat egyrészt egyszeri hatások, például a mezőgazdaság idei teljesítménye, a kiigazítással kapcsolatos tényezők, valamint a közszféra rendszereinek állapota okozza. A kiigazítással kapcsolatos tényezőkről a kormányfő azt mondta, hogy amikor már nem megszorító a költségvetés, maguktól "felengednek". A kiigazítás miatt a bruttó hazai termék (GDP) felhasználási oldalát érintő közösségi és háztartási fogyasztás visszaesett.
Véleménye szerint a legnehezebb probléma a közszféra rendszereinek átalakítása. "Magyarországon a közszféra nagy rendszerei nem érettek a reformra, hanem túlérettek" - mondta. A miniszterelnök szavai szerint a bővülő növekedés elindításához az egyensúly megteremtésén túl az kell, hogy támogatóbb üzleti környezet, világos feljesztéspolitika legyen, csökkenjenek a terhek, az adminisztráció. Az intézkedések eredményei pár év múlva látszanak. A növekedést szolgálja a társasági törvény átalakítása, a piac kitisztítása érdekében tett erőfeszítések, az állami kiadások csökkentése is. "Ezeket nem tegnap kezdtük el" - mondta a miniszterelnök.
Az OECD főtitkára, Angel Gurría szerint nem lehet úgy gazdasági növekedést elérni, ha nem stabil egy állam pénzügyi helyzete, ha nő az adósság. Az a lényeg, hogy a jövőben fenntartható növekedés jöjjön létre, a kitartást a piacok is megértik és honorálják - tette hozzá. A nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatban Angel Gurría elmondta, hogy ezzel a problémával a világ több országában is szembesülnek A jelenleg működő rendszereket 20-30-40 éve alakították ki, azóta azonban megnőtt a várható élettartam. "Egyeztetni kell a demográfiai realitásokat a gazdaság működésével" - mondta.
Újságírói kérdésre válaszolva az OECD főtitkára elmondta: véleménye szerint az Egyesült Államokban kirobbant másodlagos jelzálogpiaci válságnak még nincs vége, "nem vagyunk még kint az erdőből". Helyre kell állítani a bizalmat, ehhez azonban idő kell - tette hozzá. Angel Gurría kifejtette, hogy a lényeg a fiskális politika fenntarthatósága. Mint mondta, "a holnap növekedéséről beszélünk ma".
Gyurcsány a főtitkárral megállapodott arról, hogy a közeljövőben szorosabb együttműködést alakítanak ki, hogy Magyarország az OECD tapasztalatait még hatékonyabban tudja felhasználni. Ezért tanulmányok készülnek, workshopokat, konferenciákat szerveznek. (MTI)