Hiánycsökkentő koalíciós alku
Összesen 23 milliárd forintos, a GDP 0,1 százalékát kitevő hiánycsökkentésben állapodott meg a két koalíciós párt - adta hírül az SZDSZ közleményben. Kóka János pártelnök, gazdasági miniszter a büdzsévita parlamenti nyitánya előtt jelentette be: 70-80 milliárdos túltervezést látnak a költségvetésben, a párt ezt a pénzt adócsökkentésre, esetleg a hiány lefaragására használná fel (egyebek mellett). A pénzügyi tárca vitatta, hogy lenne ennyi túltervezés, és a szabad demokraták az adószavazáskor visszaléptek az szja-csökkentési javaslatuktól. Ám akkor bejelentették: a szocialistákkal tovább egyeztetnek az általuk "megtalált" tételekről. Végül az egyeztetések során 23 milliárdos engedményt sikerült kiharcolni.
Kóka János lapunknak azt nyilatkozta: nem feltétlenül az összeg a fontos, a megállapodás inkább elvi jelentőségű. Azt mutatja: igenis lehet találni - szerinte bőven - olyan kiadási összegeket a költségvetésben, amelyek racionálisan finoman szólva is nehezen magyarázhatók. Ez a tervezés jelenlegi állapotával indokolható: ma nem igazán vizsgálja, ellenőrzi senki, hogy egy-egy soron miért is épp az adott összeg szerepel.
A kiadások alkuban dőlnek el, és egy erősebb minisztérium, egy karizmatikusabb miniszter könnyen átviszi a tárca kiadási elképzeléseit. Kóka szerint lehetetlen helyzet, hogy a központi közigazgatás költségei 8,3 százalékkal emelkedjenek, miközben a büdzsé összes kiadása 4,9 százalékkal nő csupán. A gazdasági miniszter azt mondja: a 23 milliárdos megtakarítás csak a kezdet. Szerinte ennél jóval nagyobb spórolásra is lehetőség van a központi közigazgatásban. Mint fogalmazott: változtatni kell a költségvetési tervezés menetén, vissza kell fogni az állam kiadásait, hogy levegőt kapjon a gazdaság.
A megállapodás érdekében Kóka a saját minisztériumának költségvetéséből kétmilliárdos lefaragást ígért. Ezenkívül a minisztériumok és a háttérintézmények - az eredeti tervben 6 százalékkal növekvő - kiadásait fogják vissza egy hangyányit: innen összesen körülbelül hatmilliárdos megtakarítás remélhető. Tízmilliárddal csökkentették az állami vagyonkezelés tartalékát: a 25 milliárd forintot reorganizációra, üres, eladás előtt álló épületek őrzésére szánták - a liberálisok szerint azonban ebből le lehet faragni, ha felgyorsítják a privatizációt. További hárommilliárd forintot takarítanak meg a teljesítményértékelési rendszer többletéből: az idei, 3,8 milliárdba kerülő pluszjuttatásokat 15 milliárdra kívánták növelni, hogy a jól dolgozóknak még többet adjanak. A Miniszterelnöki Hivatalnál azonban érintett lesz a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) büdzséje is. Itt a keret 16 milliárd forintról 15 milliárdra csökken a megállapodás értelmében. Igaz, úgy tudjuk, a szabad demokraták szerint továbbra is érthetetlen: ha a KSZF által ellátott szolgáltatások idén 13,5 milliárd forintból kijöttek több külön szervezetben, akkor összevonva, hatékonyabban működve miért kerül az egész többe, amikor a versenyszférában egy hasonló jellegű összevonástól 25 százalékos megtakarítást várnak.