Modellértékű ellentétek
Pedig nincs béke, bár a szocialisták elengedték az általános vitáig a biztosítói modellváltásról szóló javaslatot. De továbbra is arra készülnek, hogy a következő néhány héten módosító indítványokkal újraírják a jogszabályt. Lapunk úgy tudja: az MSZP-frakció ragaszkodik a tulajdonhányaddal arányos menedzsmentjogokhoz, vagyis az állami döntő szóhoz. A tervezet most a kisebbségi privát befektetőket kedvezményezi, akiktől a friss pénzt várják a rendszerbe. A szocialisták erős, kormányhivatalként működő utódszervezetet hoznának létre az Országos Egészségbiztosítási Pénztárból. Változtatnának a profitszámítás alapján is. Most a fejkvóta két százalékát lehetne így kivinni, a szocialisták ezt a befektetett tőke arányára szűkítenék. Vagyis lényegében feleznék. A kisebbik kormánypárt ragaszkodik a mostani változathoz.
Ezek a feszültségek szerdán a parlament plénuma előtt nem robbantak ki. Horváth Ágnes miniszter negyvenperces beszédében azt mondta, hogy az új szereplők (a vegyes tulajdonú pénztárak) új szemléletet hoznak, olyat, amitől a beteg jobb és biztonságosabb ellátásra, az állam kordában tartott költségekre számíthat. Eközben nem kell több járulékot fizetni. Legfeljebb többeknek. A pénztárakról elmondta, hogy fő döntéshozó szervezetükben, a közgyűlésben a tulajdonosi aránynak megfelelő szavazattal rendelkezik mindenki. A napi ügyekről az igazgatóság dönt, melynek elnökét a kisebbségi tulajdonos jelölné, a felügyelő-bizottságban pedig az állam kapna erősebb jogosítványokat. A pénztárak a járulékbevételek 3,5 százalékát fordíthatják saját működésükre, két százalék lehet a maximális profit. A nagy értékű beavatkozásokat (például szervátültetést) az Országos Kockázatközösségi Alapból finanszírozzák. A sürgősségi, valamint az olyan ellátást, amit a pénztár a lakóhely közelében nem biztosít a tagjainak, a betegek bárhol az országban igénybe vehetik, s ennek számláját az adott ellátásszervezőnek állnia kell.
A miniszter után Horváth Zsolt (Fidesz) az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének tolmácsolójaként azt kérte: a kormány vonja vissza javaslatát, mert annak megvalósulása drágább rendszert hozna létre.
Tukacs István (MSZP), a költségvetési bizottság többségi véleményét elmondva közölte, hogy a javaslatot szinte valamennyi pontján javítandónak ítélik. Módosításokat készítenek a menedzsmentjogokkal kapcsolatban is. A vezérszónokok közül Kökény Mihály (MSZP) diplomatikus beszédében a tervezet előnyeit is hangsúlyozva jelezte: szükségesnek ítéli a módosításokat.
Meglepő módon a Fidesz Mikola István helyett Navracsics Tibor frakcióvezetőt állította ki vezérszónokként. Az ellenzéki politikus azt mondta: az elképzelés kettészakítja a társadalmat, azokat az embereket hagyja magukra, akik a legjobban rászorulnak a gondoskodásra. Béki Gabriella (SZDSZ) szerint az ellenzék riogat, pedig az alapvető értékek nem változnak.
- Nyereségvágyból elkövetett tudatos politikai csalás áldozatai leszünk, ha elfogadjuk a tervezetet - állította Csáky András (MDF).
A plenáris ülés még folyt, miközben a szocialisták hozzáláttak a több mint kétszáz módosító indítvány összeállításához, amelyek közül 60-70 érdemi változtatást jelentene. Az MSZP pénteken tárgyal a miniszterrel, hét végén újabb koalíciós egyeztetés következik. Hétfőn a miniszterelnök is részt vesz a megbeszéléseken, majd nagykoalíciós egyeztető fórumot tartanak. A megoldás esélyeit jelenleg egyetlen tényező növeli: mindkét fél tudja, hogy a ciklus egyik legfontosabb döntése előtt áll.