Mi lesz Tokaj világörökségi címével?
Szerencs határában a budapesti központú BHD Hőerőmű Kft. - jogerős építési engedély birtokában - egy szalmatüzelésű hőerőmű építését kezdte meg a közelmúltban. A beruházás megvalósulása ellen tiltakoznak a vidék borászai, valamint a helyi környezetvédő szervezetek, amelyek egyebek mellett a világörökségi területeket felügyelő, párizsi székhelyű UNESCO-tól is állásfoglalást kértek az ügyben.
Fejérdy Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) általános elnökhelyettese érdeklődésünkre elmondta: az UNESCO világörökségi központja október végén elküldött levelében kért tájékoztatót a kormánytól a világörökségi címmel büszkélkedő tokaji kultúrtáj helyzetéről. Mint megtudtuk - bár bizonyos alapvédettséget élvez Tokaj és térsége -, mindenképpen szükség lenne a jogszabályi keretek erősítésére. Az UNESCO illetékes bizottsága a jelenlegi helyzeten kívül arra is kíváncsi, hogy az erőműprojekt várhatóan milyen hatással lesz a világörökségi helyszínre.
Fejérdy Tamás az ügymenetről szólva hozzátette: Magyarország, mint az egyezmény úgynevezett részes állama által elküldött válaszokat a párizsi központban értékelik, majd ezután döntenek arról, hogy küldenek-e szakértőt a tokaji borvidékre. Ha igen, a szakértői jelentés tartalmának ismeretében dönt a huszonegy tagú világörökségi bizottság a tokaji történelmi borvidékkel kapcsolatos következő lépésekről.
A KÖH elnökhelyettese azt állítja: hazánk ma olyan válaszokkal tud szolgálni a világörökség-bizottságnak, amelyek alapján valószínűleg elküldik Magyarországra az UNESCO szakértőjét. Ő feltehetőleg - az erőmű-beruházás mellett - a tokaji történelmi belvároson, valamint a térségen áthaladó kamionforgalmat is vizsgálni fogja. Már csak azért is, mert a térség forgalmi terhelésének várható alakulásával kapcsolatban 2002-ben, a világörökségi cím odaítélését megelőző szakértői anyagban is ajánlást fogalmazott meg az ICOMOS nemzetközi szervezete. (Az ICOMOS az UNESCO műemlékvédelmi világszervezete, a párizsi székhelyű világörökség-bizottság állandó műemlékvédelmi szakértő intézménye. - A szerk.)
Mi történhet a továbbiakban? Ezzel kapcsolatban Fejérdy Tamás nem bocsátkozott jóslatokba. Annyit közölt, hogy a szakértői jelentés alapján - amennyiben az valóban hiányosságokat tár fel - az UNESCO világörökségi bizottsága felszólíthatja Magyarországot arra: minél előbb rendezze a tokaji kultúrtáj helyzetét. Ezenkívül veszélyeztetettségi listára kerülhet a borvidék, vagy akár vissza is vonhatják a világörökségi címet. Ez utóbbira azonban kevés esélyt lát a szakember.
Egy magát megnevezni nem akaró szakértő érdeklődésünkre azt mondta: kívánatosabb lenne, ha az erőművel, valamint a kamionforgalommal kapcsolatos vitát sikerülne hazai keretek között rendezni. Ha ez rövidesen nem történik meg, akkor a helyzet megoldásának kulcsa már nem a magyar illetékes szervek kezében lesz. Egy nem túl pozitív jelentés következményeként pedig könnyen a veszélyeztetett listán találhatja magát a tokaji történelmi borvidék - mint megtudtuk, ezen jelenleg harminc helyszín szerepel. A tokaji kultúrtájhoz hasonló helyzetbe került például a Drezda melletti Elba-völgy, ahol a folyón átívelő híd, veszélyeztetné a világörökségi értékeket. (A világörökségi címet az egyezmény elfogadása, vagyis 1972 óta eddig egyetlen helyszíntől vonta meg az UNESCO: az idén az ománi nyársas antilop vadvédelmi területe került le a védettségi listáról.)
Hujber Ottó, a beruházó BHD Hőerőmű Kft. igazgatója azt mondta: a szerencsi létesítmény tervezését a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságával folyamatosan egyeztetve, ajánlásaikat elfogadva készítették el. Így az erőmű, ha elkészül, szerinte nem veszélyeztetné a kultúrtáj világörökségi címét.
Rónavölgyi Endréné, a beruházás megvalósítását támogató Szerencs polgármestere hozzátette: a tokaji elkerülő út megvalósítása érdekében már történt egyeztetés a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban. Mint országgyűlési képviselő vállalta, hogy segíti a térségi polgármesterek közötti egyeztetést a nyomvonal kijelölésében.