Nincs engedélye a szigetre a Szigetnek
Vető Viktória, a Sziget Kft. sajtófőnöke lapunknak azt mondta, hogy jelenleg a szponzorokkal és a külföldi fellépőkkel tárgyalnak, és rendkívül megnyugtató a számukra, hogy a tárgyalópartnerek továbbra is kitartanak a fesztivál mellett.
Derce Tamás, Újpest polgármestere tavaly másodjára indított birtokvédelmi eljárást a Sziget miatt, mondván, a IV. kerületieknek az egyhetes programsorozat idején a megengedettnél jóval nagyobb zajt kell elviselniük. Derce korábban lapunknak azt mondta: nem a fesztivál ellen vannak, de el akarják érni, hogy megfelelő hangszigeteléssel biztosítsák az újpestiek pihenéshez való jogát. A kerület keresetében azt kéri a bíróságtól, hogy tiltsa meg az este 10 és reggel 6 óra közötti időszakban a koncerteket. Ez viszont a fesztivál szervezői szerint egyenlő volna a Sziget ellehetetlenítésével. A per a decemberi újabb tárgyalási fordulóval folytatódik, elsőfokú, azaz nem jogerős döntés csak jövőre várható.
Eközben a XIII. kerület is megelégelte a Szigettel járó zajt. Angyalföld polgármestere, Tóth József (MSZP) szeptemberben írt levelet Demszky Gábornak. A kerület első embere arra szólította föl a főpolgármestert, hogy a fesztivál szervezőivel olyan közterület-használati megállapodást kössön, amelyben előírják hangszigetelő falak építését. Tóth kilátásba helyezte, ha kedvezőtlen választ kapnak, készek pert indítani a főváros ellen.
Czuk Dóra, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke ezzel kapcsolatban lapunkat arról tájékoztatta, hogy a főváros egyelőre nem küldött választ a XIII. kerületnek, mert a polgármester egy konkrét beruházás megvalósítására adott javaslatot, ennek részleteit pedig jelenleg szakemberek vizsgálják. A sajtófőnök szerint ugyanis a hangszigetelő falak létesítése árvízvédelmi, környezetvédelmi kérdéseket is felvet. A főváros felkérte a fesztivál szervezőit, hogy tegyenek lépéseket: a koncertek ne zavarják a környéken lakókat.
A sajtófőnök megerősítette, hogy a Sziget Fesztivál hároméves, az óbudai Hajógyári-sziget használatára vonatkozó közterületi engedélye az idén lejárt, az esetleges hoszszabbításról a várostervezési és városképvédelmi bizottság a jövő évi nagy rendezvényekkel együtt dönt. (A főváros eddig azzal támogatta a fesztivált, hogy nem kért pénzt a szervezőktől a Hajógyári-sziget használatáért, ami egyébként nagyjából százmillió forintos helyfoglalási díjjal járna évente.)
Az említett grémium vezetője, Ughy Attila (Fidesz) lapunkat arról tájékoztatta, hogy a Sziget Fesztivál engedélyének meghosszabbításáról szóló előterjesztés még nem készült el, és azt sem tudta megmondani, azt mikor és milyen feltételekkel tárgyalhatja a bizottság.