Szabad az út a román munkaerő előtt
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a liberalizálással kapcsolatos információt a kormányülésen és a sajtó előtt is elmondta.
Calin Popescu Tariceanu román kormányfő ezzel kapcsolatban kifejtette: liberális politikusként, európai uniós ország miniszterelnökeként alapvető jognak tekinti, hogy a munkaerő szabadon áramolhasson a határokon át. Ezért elvi alapon kifejezetten üdvözli a magyar lépést. Hozzátette azonban: Romániának nincs szüksége a munkaerő "exportjára", hiszen maga is munkaerőhiánnyal küszködik. E hiány válságos méreteket ölt - mondta -, évről évre egyre rosszabb a helyzet. Ebben az országban mindössze 4,1 százalékos a munkanélküliség, tehát nem várható, hogy románok nagy számban fognak Magyarországra menni munkát keresni - hangsúlyozta Tariceanu.
Gyurcsány a sajtótájékoztatón leszögezte, hogy Magyarország nem akar nehézséget okozni szomszédjának a magyar munkaerőpiac további megnyitásával. "Bár kétségtelenül azt hittem, több mosolyt fogok csalni ezzel Tariceanu miniszterelnök úr arcára, ehelyett inkább azt láttam, hogy a gondok még több ráncot hoztak az arcára" - mondta a magyar kormányfő. Utalt arra: Romániában és Magyarországon egyaránt vannak olyan régiók, ahol bizonyos szakmákban nem találni szakképzett munkaerőt.
Egyre inkább azzal fogunk szembenézni, hogy gazdaságunk modernizációjához bizonyos szakmákban nem fogunk elegendő megfelelő munkaerőt találni - mondta. Sokan ugyanis úgy gondolják - folytatta a magyar miniszterelnök -, hogy tehetségüket külföldön kamatoztatják majd jobb fizetésért. Ez arra kényszerít minket, hogy tovább korszerűsítsük gazdaságainkat - mondta a magyar kormányfő.
Gyurcsány néhány adatot említett ezzel kapcsolatosan. Elmondta: 2006-ban 28 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki román és bolgár munkavállalóknak, ez a szám az idén már csak 20 ezer volt, hiszen mintegy nyolcezerrel kevesebb munkavállalási kérvényt adtak be.
Tizenöt dokumentumot írtak alá vagy véglegesítettek
Öt dokumentumot írtak alá a sajtó nyilvánossága előtt, további tizet pedig véglegesítettek szerdán Nagyszebenben, ezek a gazdasági és kulturális élet, a kisebbségvédelem, valamint az infrastrukturális fejlesztés számos területét fogják át.
Ennek értelmében az illetékes tárcák vezetői megállapodást írtak alá a belügyi és rendészeti együttműködésről, a határ menti települések európai uniós pénzekből finanszírozott fejlesztéséről, a kisebbségvédelmi kutatás területén megvalósítandó együttműködésről, a pénzügyi területen való összehangolt cselekvésről, valamint a Budapest-Bukarest-Konstanca gyorsvasút megépítéséről.
A romániai etnikumközi kapcsolatok hivatala és a Miniszterelnöki Hivatal között jegyzőkönyv született a kisebbségvédelmi kutatások területére vonatkozó együttműködésről. Együttműködési megállapodás szól az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, valamint a román fejlesztési, középítkezési- és lakásügyi minisztérium között a két tagállam együttműködéséről a közös érdekeket szolgáló, előreláthatólag európai forrásokból társfinanszírozandó projektek támogatására.
Együttműködési memorandum jött létre a Pénzügyminisztérium, valamint a román gazdasági és pénzügyminisztérium között az állami támogatási szabályok végrehajtása területén való együttműködésről.
Mint a kormányülésen résztvevők elmondták, a korábban előre jelzett további tíz témában is megegyeztek a felek, az erről szóló dokumentumok egy részét már aláírták vagy véglegesítették. Így a két ország együttműködik a jövőben a légtérrendészeti feladatok terén. Az oktatási együttműködésről is külön dokumentum szól a 2007-2011 közötti időszakra. Feladatok együttes teljesítésében egyezett meg a Szociális és Munkaügyi Minisztérium a román munkaügyi-, családügyi és esélyegyenlőségi minisztériummal. Közigazgatási megállapodást is tető alá hozott a két kormány.
A további dokumentumok között szerepel az együttműködési jegyzőkönyv a magyar igazságügyi, illetve a román igazságügyi és rendészeti minisztérium között. Szándéknyilatkozat rendelkezik az APEH és a román pénzügyigazgatási nemzeti ügynökség között az adóigazgatási együttműködésről, akárcsak a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, illetve a román környezetvédelmi és fenntartható fejlődési minisztérium között a közös érdekű tevékenységekről.
Munkaterv szabályozza a két ország egészségügyi tárcája közötti, jövő évre vonatkozó, határon átívelő együttműködést. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és a román közlekedési minisztérium közös nyilatkozatot adott ki a magyar-román határon átvezető, közös érdekeltségű, alsóbbrendű utak infrastruktúrájának koordinált létrehozásáról, fejlesztéséről és korszerűsítéséről. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériuma és a román hírközlési és informatikai minisztérium közötti protokoll a magyar-román hírközlési és informatikai stratégiai együttműködési program kialakítását irányozza elő.
(forrás: MTI)