Hungarotel-per: békési városok követelik az elmaradt milliárdokat
A peres ügy története röviden: a rendszerváltás után a Matáv Rt. lemondott két Békés megyei körzet telefonos fejlesztéséről. A körzetekre 1992-ben a hírközlési tárca koncessziós pályázatot írt ki. A pályázatot a minisztérium döntése alapján a Hungarotel nyerte.
A helyi önkormányzatok azonban csak évekkel később értesültek bizonyos részletekről.
A korábban érvényben lévő szabályok értelmében a hírközlésért felelős minisztérium és a telefonos társaság között létrejött koncessziós szerződésbe az önkormányzatok 2000-ig nem nézhettek bele, de annak egyes részleteiről a békéscsabai képviselő-testület már 1998-ban információkat szerzett.
Kiderült, hogy a koncessziót elnyerő Hungarotel azt vállalta, sikere esetén az érintett önkormányzatoknak a helyileg érvényes iparűzési adó tízszeresét fizeti ki minden évben.
A békési városok ennek az ígéretnek az elmaradt teljesítését követelik bírói úton.
"A Hungarotel fő érve volt és maradt az akkori egyeztetések és az évek óta folyó perben, hogy helyi önkormányzat a szolgáltatás (jelen esetben a tízszeres iparűzési adó megfizetésére) követelésére közvetlenül nem jogosult" - olvasható a Hír6 portál összefoglalójában . - "Ugyanis a szerződés a Magyar Állam nevében eljáró Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium (KHVM) és a Hungarotel Távközlési Rt. között jött létre. A Polgári törvénykönyv szerint, ha felek harmadik személy részére teljesítendő szolgáltatására kötöttek szerződést (jelen esetben az önkormányzat javára), s a harmadik személy csak akkor válik közvetlenül jogosulttá, ha a felek ezt kifejezetten kikötötték. Miután a szerződés nem tartalmaz ilyen kikötést, ezt az összeget az önkormányzat közvetlenül nem követelheti."
A korábbiakkal megegyezően a most folyó perben is azt hangoztatja a Hungarotel képviselője, hogy "a most peres felek között kötelmi hatályú szerződéses jogviszony nem jött lére, ezért kéri a kereset elutasítását."
Az önkormányzatok jogi képviselője ezzel szemben "a koncessziós szerződés integráns részének tekinti a tízszeres iparűzési adó megfizetéséről szóló pontot, hozzátéve, ez annak idején szerepet játszhatott a koncessziós szerződés elnyerésében is."
A Hír6 portál megjegyzi: "Az önkormányzatok esetleges sikere, ami akár milliárdokban is mérhető volna, más érintett önkormányzatoknak nem jelenthet zöld utat. Ugyanis keresetüket az elévülés miatt nem adhatják be a telefontársasággal szemben."
A részletes beszámoló a Békés megyei portálon>>>>>