Nem kizárt, hogy ha az MSZP ragaszkodik az egészségbiztosítási reform törvénytervezetéhez benyújtott módosító javaslatokhoz, úgy az SZDSZ fogja elgáncsolni a törvényt.
Lapunknak nyilatkozó szabad demokrata és szocialista képviselők egyaránt "nehezedőnek" nevezték a koalíciós együttműködést. A közeljövő legneuralgikusabb pontja az egészségbiztosítási reform. A szocialisták eleve nehezen engedték általános vitára a törvényjavaslatot, többen úgy vélik: fércmunka született. Az MSZP-frakció ezért több mint száz módosító indítványt nyújt be, ezek közül egyetlen nevezhető igazán konfliktusosnak. Már a frakcióban is vita volt ugyanis a megalakuló egészségpénztáraknak juttatandó fejkvótaosztás ütemezése, valamint a kisebbségi tulajdonosok, befektetők menedzsmentjogai miatt. A szocialisták kitartanak módosító indítványuk mellett, s ezzel egyszersmind Kóka Jánosnak és a liberálisoknak akarnak "bevinni egy övön alulit", de egyúttal határozottan hisznek is abban, hogy a menedzsmentjogok tekintetében nekik van igazuk. Mivel a szocialisták kitartanak, az SZDSZ pedig - ha a módosítás átmegy - újabb presztízsveszteséget lenne kénytelen elkönyvelni, egyértelműen heves konfliktus várható. Megbízható forrásaink szerint az SZDSZ jelezte a szocialistáknak: ha a módosítókat megszavazzák (s erre a Fidesz támogatásával komoly esély van), úgy a zárszavazáson a törvény ellen voksolnak.
Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese kérdésünkre azt mondta: egyelőre még korai erről beszélni, hiszen nem látták a szocialisták módosító javaslatait. "De minden benne van a pakliban" - tette hozzá. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a koalíciós pártok közötti viszonyról lapunknak azt mondta: ha egy kormány nehéz feladatokba vág, a konfliktusok, viták is kódolhatók. "Minden jóslás ellenére a koalíció most is működik, és a jövőben is működni fog" - fűzte hozzá.
A Népszabadság értesülései szerint az MSZP azt várja, hogy Kóka János kormányból való távozása után a koalíciós pártok viszonya valamelyest rendeződhet. A gazdasági miniszter még a nyár elején jelentette be: év végéig távozik a kormányból. Elsősorban pártelnöki teendőire kíván figyelmet fordítani. Kóka utódjáról egyelőre nem tudni, a miniszterjelölt kilétéről december közepére ígért tájékoztatást az SZDSZ első embere. Kóka első számú jelöltje a minisztériumi kabinetfőnök Kákosy Csaba. Korábban arról lehetett hallani, hogy a szocialisták ellenzik őt, mostanra azonban megbékélni látszanak a személyével. "Ha az SZDSZ egyértelműen kiáll Kákosy mellett, akkor az MSZP sem fogja meggátolni a kinevezését, nem kell a további feszültség" - mondta az egyik vezető MSZP-s politikus. (Sz. T. L.)
Laza az ellenzéki frakciófegyelem
A 2002-es választások után Pokorni Zoltán, a Fidesz akkori frakcióvezetője egyszer azt találta mondani a T. Ház előtt, hogy a győztes kormánypártok, az MSZP és a SZDSZ a "tarkójukon fogják érezni a fideszesek leheletét"; ezzel nyilvánvalóan arra is utalt, hogy erős lesz a frakciófegyelem. A parlament tegnapi ülésén, ha a fideszes és kereszténydemokrata képviselők kötelezőnek érezték volna magukra nézve a "frakciófegyelmet", kétszer is leszavazhatták volna Kóka János gazdasági és közlekedési minisztert a vasúti szárnyvonalak megszüntetése ügyében. Tegnap a Záhony és Mátészalka közötti vasúti személyszállítás megszüntetésére vonatkozó fideszes interpellációra a képviselők közül 126-an szavaztak igennel, 101 képviselő voksolt nemmel, 15 tartózkodás mellett. Miután a tartózkodás udvarias nemnek számít, mindössze tíz voks volt a különbség a Kóka válaszát megszavazó kormánypártok javára - miközben 59 fideszes és
9 KDNP-s honatya volt távol. Egy másik interpelláció, az Arccal a vasút ellen című esetén szintén minimális volt a különbség. Répássy Róbert frakcióigazgató erről lapunknak annyit mondott: valóban leszavazhatták volna Kóka válaszát, ha nagyobb a frakciófegyelem, de mivel nem tették kötelezővé a voksolást, így a távolmaradást nem tudják szankcionálni.(Cs. I.)