Új hidegháborúzók és trójai falovak

Az Oroszországhoz fűződő viszony az Európát legerősebben megosztó kérdés az iraki háború és annak fő szószólója, Donald Rumsfeld volt amerikai védelmi miniszter óta. Az EU-tagállamok egy része olyan veszélynek tartja Oroszországot, amit „puha megfékezéssel” (soft containment) kell kezelni. A másik tábor viszont potenciális partnert lát az oroszokban, akiket „beszivárgó-lopakodó integrációval” (creeping integration) lehet beilleszteni az európai rendszerbe – a többi között ez olvasható az új európai kül-, és biztonságpolitikai agytröszt, az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) az EU-orosz erőviszonyokat felmérő, most publikált tanulmányában.

(A containment híres szó: a hidegháború kezdetén így hívták azt az amerikai stratégiát, amivel az USA igyekezett megakadályozni, hogy az európai országok dominószerűen szovjet befolyás alá „dőljenek” – a tud. megj.)

 A működését októberben megkezdő ECFR tanácsának társelnöke, Joschka Fischer volt német külügyminiszter szerint az EU-orosz viszonyban egyre növekvő mértékben a Kreml határozza meg a játékszabályokat, ezt a Huszonhetek csak egységes fellépéssel és közös stratégiával ellensúlyozhatják.

Az agytröszt megítélése szerint a közös uniós orosz politika hiánya lehetővé tette Moszkva számára, hogy növelje befolyását az EU-ra – elsősorban kétoldalú energiaszállítási megállapodások aláírásával, a koszovói kártya kijátszásával, az EU keleti szomszédságában szerzett pozíciókkal és a nukleáris fegyverek elterjedésének megelőzésére tett erőfeszítések megakadályozásával. (Itt a tanulmány készítői valószínűleg Iránra céloztak – a tud. megj.) A tanulmány felidézi, Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalomra jutása (2000) óta Oroszországnak 11 EU-tagállamal volt éles vitás ügye, ezek közé tartozik a Litvinyenko-ügy vagy a lengyel hústermékekre kivetett embargó.

Az ECFR elemzésében csoportosítja az uniós tagállamokat annak alapján, hogyan viszonyulnak Oroszországhoz. Ciprus és Görögország a „trójai faló”: a kettős gyakran védi az orosz érdekekhez közeli álláspontot, Ciprus ráadásul az orosz tőke egyik paradicsoma. A németek, a franciák, az olaszok és a spanyolok a „stratégiai partnerek”, az általuk kiépített különleges kétoldalú viszony néha kifejezetten ütközik az unió energiapolitikai céljaival.

A „baráti pragmatisták” csoportját tízen alkotják – Magyarország mellett például Ausztria, Finnország és Szlovákia. A tízek gyakorlatias üzleti-gazdasági célokat követnek, s kisebb ellenállást mutatnak a politikai vitákban.  A „fagyos pragmatisták” táborába kilenc ország, a többi között Nagy-Britannia, Hollandia, Csehország és Románia tartozik: a gazdasági érdekeket előtérben tartják, de bírálják az emberi és demokratikus jogok oroszországi helyzetét. Az „új hideg háborúzók”, Lengyelországból és Litvánia kifejezetten ellenséges Moszkvával szemben, s vétójukkal készek blokkolni az EU-orosz tárgyalásokat.

Az ECFR szerint az Európai Uniónak nemcsak a nemzetközi szerződések betartása felé kellene „nyomnia” a Kremlt. Oroszország részvételét a G8-as csúcsokon egyenesen attól kellene függővé tenni, hogy Moszkva mennyire tartja be a közös megállapodásokat. A tanulmány javasolja, hogy a brüsszeli Bizottság versenyjogi szempontból vizsgálhassa a nagy energia-ügyleteket, illetve ilyen megállapodásokhoz szükséges legyen a testület előzetes engedélye.

EU-tagállamok – osztályozás az orosz viszony szerint

Trójai lovak: Ciprus, Görögország

Stratégiai partnerek: Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország

Baráti pragmatisták: Magyarország, Ausztria, Belgium, Bulgária, Finnország, Luxemburg, Málta, Szlovákia, Szlovénia, Portugália

Fagyos pragmatisták: Csehország, Dánia, Észtország, Írország, Hollandia, Lettország, Nagy-Britannia, Románia, Svédország 

Új hideg háborúzók: Lengyelország, Litvánia

Az ECFR tanácsában számos ismert személyiség kapott helyett. Így a többi között Martti Ahtisaari, az ENSZ koszovói különmegbízottja, Giuliano Amato volt olasz és Marek Belka volt lengyel kormányfő, Joschka Fischer volt német és Bronislaw Geremek volt lengyel külügyminiszter, Dominique Strauss-Kahn volt francia gazdasági és pénzügyminiszter, Soros György magyar származású amerikai befektetési bankár, Timothy Garton Ash brit történész, Rem Koolhaas holland sztárépítész és Brian Eno brit zenész és producer.

 Berlin

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.