Afgán földön harcoló külföldi katonák amerikai állampolgárságot kapnak
Chris Belcher őrnagy, a koalíciós erők szóvivője részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, és a szélsőségesekre hárította a felelősséget az ártatlan életek kioltásáért.
Kari Juszef Ahmadi tálib szóvivő szerint mindössze három harcost vesztettek az összecsapásban, amelynek további 15 civil áldozata volt. Az amerikai hírügynökség megjegyezte, hogy a szóvivő állításai nem mindig bizonyultak helytállónak.
Vétlen civilek halála korábban dühödt tüntetéseket váltott ki a NATO és az Egyesült Államok ellen a közép- ázsiai országban. Hamid Karzai afgán elnök legutóbb éppen a lakosság körében szedett áldozatok magas száma miatt kérte Washingtontól a felkelők elleni légi csapások csökkentését.
Afgán földön harcoló külföldi katonák amerikai állampolgárságot kapnak
Amerikai állampolgárságot kapott hétfőn hatvan külföldi katona az amerikai haderő egy afganisztáni támaszpontján. David Rodriguez vezérőrnagy, az amerikai erők parancsnoka a Bagramban tartott ceremónián kijelentette: az állampolgárság megadásával lehet a legjobban elismerni azt az áldozatot, amelyet a kubai, etiópiai, vietnami és Fülöp-szigeteki születésű katonák hoznak az Egyesült Államokért, annak biztonságáért a terrorizmus ellen vívott harcban.
Az amerikai hadsereg kötelékében teljesített szolgálatnak nem előfeltétele az amerikai állampolgárság. Ám a fegyveres erők kötelékébe való belépés is előmozdítja, hogy külföldiek elnyerhessék az állampolgárságot - közölte Chris Belcher katonai szóvivő.
Megerősítette ezt Christopher Dell, a kabuli amerikai katonai misszió helyettes vezetője is, amikor a bagrami ünnepségen kijelentette: a 60 katona afganisztáni jelenléte "a lehető legfényesebb bizonyítéka annak, hogy megfelelnek az állampolgárság" követelményének. Dell felidézte John Shalikashvili példáját, aki 16 éves korában érkezett Grúziából az Egyesült Államokba, egyszerű közkatonaként csatlakozott a hadsereghez, s végül négycsillagos tábornokként az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának az elnöke lett.
2002 óta több mint húszezer külföldi katona nyerte el az amerikai állampolgárságot - közölte Rodriguez. (forrás: MTI)