Fidesz: elutasítják a képviselői tiszteletdíj és a párttámogatás emelését

A Fidesz sem a képviselői tiszteletdíjnak, sem a pártok állami támogatásának  háromszorosra emelését nem támogatja - jelentette be Répássy Róbert,  az ellenzéki párt frakcióigazgatója és Nyitrai Zsolt operatív igazgató hétfőn, a Fidesz elnökségi ülését követő sajtótájékoztatón.  Daróczi Dávid kormányszóvivő erre úgy reagált: a Fidesz alibizik, mondvacsinált kifogásokat keres, csak hogy ne kelljen megszavaznia a  miniszterelnök csomagját.


Daróczi Dávid kormányszóvivő erre úgy reagált: a Fidesz alibizik, mondvacsinált kifogásokat keres, csak hogy ne kelljen megszavaznia a miniszterelnök köztisztasági csomagját. A fideszes képviselők érvelése hemzseg a csúsztatásoktól, féligazságoktól - fogalmazott, hozzátéve:a miniszterelnök azonban eltökélt abban, hogy a koalíció támogatásával rendet tesz a politika háza táján, vagyis a korrupció visszaszorítása érdekében átlátható szabályokat javasol, a valós költségek elismerésével és aki ennek ellenére is trükközni próbál, arra szigorú büntetés vár.
A kormányszóvivő felhívta a figyelmet arra, az ellenzéki párton kívül ma Magyarországon mindenki elismeri, hogy a hatályos törvényekben előírt költségvetési támogatásból nem lehet tisztességesen működtetni a pártokat, és lehetetlen finanszírozni egy kampányt. Ez a helyzet a korrupció melegágya: a pártok ma sem költenek kevesebbet kampányra, csakhogy ezt nem hivatalos úton, és nem átlátható módon teszik, hanem például civilszervezetnek álcázott párt-leányvállalatokon keresztül, gondoljunk csak a Magyar Vizsla-botrányra - jelentette ki.
Emlékeztetett arra, az Országgyűlés legutóbb 1997-ben vizsgálta felül a kampányok költségeit. Az elmúlt tíz évben azonban az akkor megszavazott, képviselő-jelöltenként egymillió forintnak a többszörösére nőttek az árak - jegyezte meg.
Daróczi Dávid szerint azonban nemcsak az összegekkel van baj: a rendszerváltáskor megalkotott szabályok felett is jócskán eljárt az idő, nem felelnek meg a kor elvárásainak. Példaként említette, hogy a törvény nem rendelkezik például a kampányok során alkalmazott új eszközökről. A kormányszóvivő felidézte: Gyurcsány Ferenc az elmúlt években többször javasolta az Országgyűlésnek, hogy tegyen rendet a pártkasszák körül. Hozzátette: legutóbb a kormányváltáskor, 2006 nyarán készített egy erre szolgáló törvényjavaslatot. A miniszterelnök ugyanis fontosnak tartja, hogy a politika tegye átláthatóvá, mire költi az adófizetők pénzét, és vessen véget a rendszerbe kódolt trükközésnek - hangoztatta Daróczi Dávid.
Répássy Róbert szerint a képviselői tiszteletdíj háromszorosára emelése plusz 2,5 milliárd forintba kerülne az  adófizetőknek, míg a pártok állami támogatásának növelése 5  milliárddal, választási évben pedig 7,5 milliárddal jelentene nagyobb kiadást.

A frakcióigazgató azt mondta, hogy a Fidesz híve az átlátható  képviselői díjazás kialakításának, de nem járul hozzá olya  megoldáshoz, ami fizetésemeléssel jár, így elutasítja azt az MSZP-s  javaslatot, amely háromszorosára emelné a képviselők tiszteletdíját.

A Fidesz elnöksége szerint az ellenzéki képviselők korrumpálását jelentené, ha a kormánypártokkal közösen megszavaznák a képviselői  tiszteletdíjak emelését - tette hozzá a frakcióigazgató.

Mint mondta, úgy tudják, hogy az MSZP-nek van olyan alternatív  javaslata a költségtérítés szabályainak megváltoztatásáról, amely nem jár a fizetések emelésével, ezért várják, hogy a szocialisták  ezt az Országgyűlés elé terjesszék. Az MTI kérdésére hozzátette: minden olyan megoldást támogatnak, amely nem jár a képviselők  tiszteletdíjának emelésével.   

Nyitrai Zsolt elmondta: nem támogatják azt a kormánypárti javaslatot sem, amely háromszorosára emelné a pártok állami  támogatását, a Fidesz ehelyett olyan javaslatokat terjeszt az Országgyűlés elé, amelyek csökkentik a kampányköltségeket.

Mint mondta, sürgősséggel nyújtják be az Országgyűlésnek hét pontból álló párt- és kampányfinanszírozási javaslatukat, amelyben azt kezdeményezik, hogy legyenek egységesek a különböző  választásokra vonatkozó szabályok, szűnjön meg a politikai reklám, vagyis ne legyenek fizetett politikai hirdetések, alkossák meg a  közvetlen politikai tájékoztatásról szóló törvényt, vezessék be a kampányszámla intézményét, töröljék el a kampánycsendet és tiltsák meg, hogy a kormány és a kormánytagok közpénzen kampányolhassanak.

Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz korábban a választási kiadások csökkentésére azt javasolta, hogy ésszerűsítsék a választási informatika kiadásait, és az informatika, illetve a nyomdai központ  beszerzéseinek ellenőrzésére hozzanak létre országgyűlési eseti  bizottságot, emellett azt is kezdeményezték, hogy töröljék el a borítékot a választásokon, és tegyék ingyenessé a közérdekű hirdetményeket, valamint hogy az Országos Választási Bizottság  választott tagjai ne kapjanak tiszteletdíjat, csak a munkájukhoz  kapcsolódó költségeket térítsék meg, hasonlóan a testület pártok által delegált tagjaihoz. Nyitrai Zsolt szerint ezeket a  javaslatokat a kormánypártok nem támogatták.

A sajtótájékoztatón a két fideszes politikus mellett Gyurcsány Ferenc 2006-os választási kampányának óriásmolinójáról készült fotó  volt látható, Nyitrai Zsolt magyarázata szerint azért, mert úgy tűnik Gyurcsány Ferencnek "bűvös" a hármas szám, hiszen háromszorosára akarja emelni a képviselők fizetését, és a pártok  állami támogatását, míg az óriásplakáton csak a füle volt három emeletnyi.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.