Kevesen voltak, de elszántak
Tervezetten voltak kevesen a nemzeti kockázatközösségen alapuló egészségbiztosítás megtartása mellett demonstrálók, de nagyon határozottan követelték: a kormány vonja vissza az egészségbiztosítási rendszer átalakításának törvénytervezetét.
Az Ezt, így ne! feliratú transzparens alatt lévő pulpituson a legtöbb embert mozgósító Munkástanácsok elnöke, Palkovics Imre öszszefogásra szólított fel, hogy ne engedjék az egészségbiztosítás 1500 milliárdját átjátszani az üzleti köröknek. A kormány törvényjavaslata szerinte csak a befektetők érdekeit szolgálja. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke elfogadhatatlannak mondta, hogy szűk szakpolitikai csoportok vitája alapján dőljön el, milyen egészségbiztosítás lesz. A kormányszóvivő szerint viszont félreértésen alapul a szakszervezetek fellépése, mert a magánbefektetők szolgáltatói versenye javítja majd az ellátás minőségét, erősítve a nemzeti kockázatközösséget.
Csak akkor hangzott fel tülköléssel kísért pfujolás, amikor Borsik János, az autonómok elnöke Gyurcsány Ferencet bírálva azt mondta: az MSZP egyre többször enged az SZDSZ zsarolásának, feladva a baloldali értékeket. Jelezte: ha nem teljesül a követelésük, ismét utcára vonulnak, de akkor már sokkal többen lesznek. A tüntetők, köztük ellenzéki politikusok mellett Thürmer Gyula néhány eszmetársával, Szili Katalin házelnöktől levélben kérik: segítse elő társadalmi párbeszéd elindulását az egészségbiztosítási rendszerről.