Maroknyi veteránja él már csak Nyugaton az első világháborúnak, s két-három éven belül az utolsó is meghalhat közülük – derül ki a belga hírügynökség összeállításából, amelynek apropója: most 89 éve ért véget a tízmillió halálos áldozatot követelő 1914-18-as „Nagy Háború.”
Családi sírt akar a 110 éves veterán
Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban öt-öt, Ausztráliában és Olaszországban három-három, Németországban és Franciaországban pedig két-két agg katonáról tudni, Belgiumban pedig három éve halt meg az utolsó. Kanadában él a 108 éves Gladyss Powers, a világháború egyetlen női veteránja. Igaz, Oroszországban vagy az akkor még gyarmati sorban harcoló Szenegálban is vannak egykori katonák, ám pontos számuk nem ismert.
A franciáknál mindkét túlélő fegyveres visszautasítja a még az előző köztársasági elnök, Jacques Chirac által tett gesztust, az utolsó veteránnak felajánlott állami temetést és az Ismeretlen katona sírja melletti nyughelyet. Egyikük, a 110 éves Louis de Cazaneve szerint egy teljesen értelmetlen háborúban vettek részt. A későbbi vasutas és pacifista mozgalmár már a Becsületrendet is vonakodott elfogadni, mondván: bajtársai közül sokakat még a fakereszt sem illette meg.
(Brüsszeli tudósítónktól)