Megtartotta első ülését a Transzatlanti Kereskedelmi Tanács
– Az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdasági vetélytársak, de a versengést érdemes együttműködéssel párosítani, hogy ne terhelje a politikai viszonyt, ne akadályozza a globális problémák elleni közös fellépést – nyilatkozta lapunknak Kovács László.
Az EU adó- és vámügyi biztosa Washingtonban részt vett a Transzatlanti Kereskedelmi Tanács első ülésén. Az új fórumot Angela Merkel német kancellár, Jose Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke és George W. Bush amerikai elnök áprilisi találkozója nyomán hozták létre. Az első ülésen Günter Verhaugen bizottsági alelnök, illetve az amerikai Nemzeti Kereskedelmi Tanács elnöke, Al Hubbard vezetésével öt-öt EU-biztos, illetve amerikai kormánytag vett részt.
A tárgyalásokon elsősorban az import biztonságáról, a közös szabványokról, a káros vegyi anyagok és növényvédő szerekkel kapcsolatos törvényekről, a szabadalmak és a fogyasztók védelméről, illetve pénzpiaci kérdésekről volt szó. Kovács László Peter Mendelson kereskedelmi biztos társaságában a vámszerveknek a terrorizmus és a termékhamisítás elleni fellépéséről tárgyalt amerikai partnereivel.
Mivel az EU és az USA között zajlik a világkereskedelem 40 százaléka, elsősorban tőlük függ, mi történik ezeken a területeken. Brüsszel és Washington között a fő vita a tengeri konténerek teljes átvilágítását előíró amerikai törvény miatt bontakozott ki. Az eljárás Kovács szerint drága és nem hatékony, ráadásul a biztonság hamis illúzióját kelti. Megváltoztatására azonban az amerikai választások előtt nincs esély.